V zasedačce, které vévodila blyštivá mozaika téměř přes celou stěnu, ale jen obtížně zůstával v klidu při představování vězeňského týmu. Už už chtěl za katr a nejlépe vidět věznici pěkně z blízka. Teprve když došlo v řeči na oddělení pro matky s dětmi, spěch ho trochu pustil.

Zajímalo ho především, co se stane s dětmi, když dosáhnou věku tří let. „Odchází s matkami na svobodu. Matky, které žijí na tomto speciálním oddělení, vybíráme podle přísných kritérií. Měly by být prvotrestané a jejich delikt nesmí být závažného charakteru. Jde nám především o to, aby se nepřetrhlo pouto mezi matkou a dítětem,“ vysvětlila mu ředitelka světelské ženské věznice Kamila Meclová.

Konečně se zvedá a začíná prohlídka. Kromě občasného procházení skrz mříže tu ale nic věznici nepřipomíná. Všude je světle vymalováno, vysoké zdi za okny nejsou ve tmě už vidět, chodby se neliší od internátních.

První kroky ministra vedou pochopitelně na pověstné oddělení pro matky s dětmi. Na mamky působil mužským šarmem, dětem ochotně podával ruce, a zajímalo ho všechno – kde si mamky vaří, kam chodí děti ven, kde si hrají, kdo jim pere. „Tím si mě koupil, jak se na všechno ptá,“ usmívá se mluvčí věznice Eva Hodná a padá z ní tréma.

Prošel si i učebny vzdělávacího centra věznice, kde si desítky žen dodělávají základní školu, a pár jich má odvahu na střední nebo dokonce na vysokou.

 

Kde vládne tíseň

Ponurá atmosféra na delegaci dýchla jen jednou: při vstupu do nejpřísněji střežené chodby, kde jsou místo ložnic skutečné cely a samotky. V nich upoutají mřížemi obehnaná místnost, postel přišroubovaná ke zdi, aby žena nemohla přes den polehávat. A jedna se právě dobývá ven. Chvíli s ní pohovoří generální ředitel Luděk Kula, který ministra provází, nahlédne do spisu, ale do trestání neposlušných odsouzených se míchat nehodlá.

Odsouzené ministrovi připravily ještě krátké pěvecké vystoupení a zazpívaly mu hity od Lucie Bílé a Martiny Balogové. Prý je to napadlo samotné.
Ministr očividně odjížděl se spoustou dojmů a ještě mezi dveřmi sliboval ředitelce podporu. Uvidíme, jak dlouhou bude mít paměť…

 

věznice v číslech
Věznice byla založena v roce 2000. Do roku 2007 investováno 280 milionů do stavebních úprav a zabezpečení.
Dnes je tu 535 odsouzených (kapacita 520). Má 183 zaměstnanců (polovinu civilních).
Polovina žen je ve vězení poprvé, 65 procent vězenkyň je zde za majetkovou trestnou činnost, 10 procent za přečiny proti rodině a mládeži (hlavně neplacení výživného), po pěti procentech za drogy a vraždu.