„Něco jsme vydělali, bude na různé základní výdaje a poplatky. Pomýšlet na původně plánované investice ale příliš nemůžeme,“ sdělil Zdeněk Novotný, správce lyžařského areálu na Vysoké. Zde vlek jezdil od 25. prosince do 18. ledna.

Návštěvnost ovšem podle správce byla v pracovní dny spíše slabší.

„Jsme stále v červených číslech,“ reaguje Aleš Kadlec ze sdružení Lyžař, které je úzce spjaté s Vysokou.

„Něco z dluhů splatíme, ale ne vše. Chceme však získat z grantu a s pomocí nové půjčky do svého vlastnictví sněžné dělo, které máme v současnosti pronajaté, a druhé ještě přikoupit. S lepší možností umělého dosněžování je možné lyžařskou sezonu prodloužit, a tím si ve finanční situaci výrazně pomoci,“ doufá.

Kadlec odkazuje na příklady jiných lyžařských středisek, například těch u Velkého Meziříčí nebo Olešnice, které, ač leží v menší nadmořské výšce, mohly letos s pomocí technického sněhu nechat vleky běžet mnohem déle.

Investovali ze svých kapes

V neveselém duchu hovoří i Jaroslav Kaiser z lyžařského střediska Kadlečák ve Světlé nad Sázavou: „Zatím jsme si letos moc nepomohli, je to tak nula k nule. Co se vydělalo, padlo zase na zasněžování, elektřinu a vodu, nové díly na kotvy.“ Loni zde členové lyžařského klubu vybrali mezi sebou desítky tisíc korun, aby se vlek podařilo udržet. Proto všichni doufají, že další sníh ještě v únoru přijde.

„Vlek jsme měli v provozu pouhé čtyři dny. Je to slabota, ale zase nás to neohrožuje, protože nemáme dluhy,“ uvedl Jan Odvářka, vlekař ze Svaté Anny u Chotěboře.

Nazmar zde však v podstatě přišlo zhruba 1000 hodin dobrovolně odpracovaných šesticí lidí starajících se o areál. Vlekaři kromě nepřízně počasí čelí i dalším potížím. Za zmínku stojí například legislativní změny, jež jejich živnost zařadily pod dohled Drážního úřadu a vynutily si nové investice kvůli bezpečnosti zařízení. Nebo nájezd zlodějů, kteří z vrchu Vysoká koncem října odvezli na traktoru sloupy dětského vleku – pachatele se dodnes nepodařilo vypátrat.