Jedná se o takzvaný laický defibrilátor. Práce s inteligentním přístrojem sloužícím k „nahození“ správného srdečního rytmu při zástavě srdce nebo fibrilacích nevyžaduje přímo lékaře nebo odborného zdravotníka, proto je skvělým pomocníkem i v rukou představitelů nejrůznějších jiných profesí.

U hasičů je defibrilátor skutečně na správném místě – k zástavě srdce může dojít v důsledku šoku nebo topení. A právě u neštěstí s těmito riziky hasičské jednotky často zasahují.

Přístroj sám radí zachráncům

„Po připojení elektrod přístroj sám vyhodnotí stav zraněného člověka a na displeji se pak objevují instrukce – kdy má být proveden elektrický impuls nebo kdy se má přejít k masáži srdce,“ vysvětlil hasič Martin Sedláček.

Snahou Evropské unie je, aby laické defibrilátory byly k dispozici na nejrůznějších místech, kde jich může být potřeba – například na stadionech.

„Je několik kategorií profesí, které budou v práci s přístroji proškolovány, kromě hasičů a policistů jde například o letušky,“ poznamenává ředitel Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Lukáš Kettner.

V Americe jsou podle Kettnera tyto přístroje velmi rozšířené, a Evropa nechce zůstat pozadu. Ačkoliv se však přístroj jmenuje laický defibrilátor, proškolení je pro jeho obsluhu nezbytné.

„Zrovna 9. února bude jedno školení v Jihlavě probíhat,“ dodává ředitel krajských záchranářů.

Defibrilátor je na brodské hasičské stanici uložen v jednom z vozů připravených k okamžitému výjezdu. Zatím nebyl při zásahu použit, ale Martin Sedláček si jeho přítomnosti velmi cení: „Jinde v republice už přístroj několik životů zachránil.“