Například městys Štoky přišel podobným způsobem od Nového roku o zubaře a o novém stále není rozhodnuto. Včera zde otevřeli budovu zdravotnického střediska s byty. „Mohli jsme dokonce dopředu říci své představy, jak mají ordinace vypadat,“ shodli se dětská lékařka Dalibora Kadlecová a praktický lékař Bohumil Froněk, kteří zde budou ordinovat.

 

Všechno zadarmo

Dalším příkladem obce, která dělá pro doktory maximum, je Maleč. Obecní úřad jim v místním zdravotním středisku odpustil veškeré poplatky. Obec za ně hradí nájem, topení, elektřinu a další výdaje.

Na svoje náklady také nechává Maleč provádět v objektu pravidelně údržbu a opravy. Naposled například investovala do vybudování moderního sociálního zařízení ve středisku asi 300 tisíc korun.

„Ve středisku má ordinaci zubař, praktický a dětský doktor. Chceme pro Maleč a nejbližší okolí zachovat dostupnou lékařskou péči,“ říká starosta Karel Musílek. Jak uvádí, byla v Chotěboři zrušena ordinace lékařské pohotovosti. „Pro některé obyvatele Malče a okolí to znamená, že se v nutných případech k lékaři o víkendu vůbec nedostanou, jelikož by museli jet na pohotovost až do Havlíčkova Brodu a ne každá rodina v Malči má vlastní auto. Proto se snažíme, aby měli lékaře v dosahu alespoň přes týden,“ vysvětluje starosta.

Někteří lékaři, vědomi si toho, že mají pro menší obce cenu zlata, neváhají bohužel vznášet požadavky, které hraničí v některých případech až s vydíráním. „Nezaplatíte mi nové špičkové vybavení? Nepřenecháte mi ordinaci prakticky zadarmo? Pak si hledejte někoho jiného,“ zní z jejich úst.

„Byla jsem svědkem toho, jak lékař vydíral zastupitele tím, že když mu nezaplatí zdravotní sestru, přestane ordinovat. A to neplatil téměř žádný nájem. Ale protože byl na vsi a věděl, že jsou na něj lidi odkázaní, zkusil, co si může dovolit. Naštěstí na to obec nepřistoupila,“ řekla členka zastupitelstva jedné obce na Přibyslavsku, která si z obavy před pomstou nepřála zveřejnit jméno, redakci je ale známo.

Jan Typlt, Štěpánka Saadouni