Takové zkušenosti má například městský úřad v Havlíčkově Brodě. Tam se na možnost získat potvrzení, které by nemajetného pacienta osvobodilo od poplatků v ordinacích, přišlo informovat jenom několik lidí.

Podobně to podle starosty Tomáše Škaryda vypadá zatím i na městském úřadě v Chotěboři. „Pokud vím, požádalo o tuto možnost jen pár občanů, většinou šlo o důchodce,“ upřesnil starosta.

„U nás není zájem. Podle mých informací o toto osvědčení požádaly zatím dvě osoby. Myslím si, že třicet korun není pro lidi tak moc,“ řekl místostarosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

„Všechny naše klienty, kteří docházejí pravidelně na úřad a pobírají příspěvek na živobytí, jsme sami upozornili, že mohou dostat potvrzení, které je u lékaře osvobodí od poplatků. Zatím nevím přesně, kolik z nich tu možnost využije, v evidenci máme takových klientů asi dvacet,“ informovala Kateřina Mokrá ze sociálního odboru v Přibyslavi.

Jak zdůraznila, ne každý, kdo je v momentální sociální tísni a má pocit, že by mu poplatky u lékaře působily ekonomické problémy, si může dělat na takové potvrzení nárok. Podle Mokré je hlavním předpokladem, aby klient byl v kartotéce příslušného sociálního úřadu vedený jako osoba v hmotné nouzi, pobírající příspěvek na živobytí. Tyto příspěvky poskytují sociální pracovníci podle přísně stanovených pravidel ministerstva práce a sociálních věcí.

Ani sami praktičtí lékaři se zatím nesetkali s případem, že by jim pacienti předkládali potvrzení, které by je osvobodilo od poplatků za vyšetření.

„Potvrzení o hmotné nouzi mi zatím nikdo nepřinesl, dosud všichni pacienti zaplatili,“ konstatoval praktický lékař Jiří Ordelt z Chotěboře. Ani v ordinaci praktického lékaře Zdeňka Fírka ve Světlé se žádný pacient takovým potvrzením neprokazoval.