„Lidi už si zvykli. Za čtrnáct let jsme měli sníh tak třikrát, čtyřikrát. Naposledy před dvěma lety. A přitom nám nejvíc lidí – 201 – přišlo loni, když jsme byli bez sněhu. Letos už ale vyhrožovali, že pojedou třeba na koni,“ řekl se smíchem pořadatel memoriálu a turista Jaroslav Jonák.

Sraz zájemců pochodu je v hostinci U Štefana v Sobíňově mezi 8. a 9. hodinou ráno. Startovat tam ale lidé nemusí. „Důležité je přijít do hospody do 16 hodin. Odkudkoli. A přesto dostanou pamětní list,“ dodal Jonák. Dvě trasy jsou připravené, lidé si mohou ale vybrat jakoukoli jinou podle sebe.

Už nyní je jisté, že na místo dorazí desítky Broďáků, lidé ze Žďáru, Pardubic, občas přijede někdo z Prahy nebo jižních Čech. Akce není jen pro turisty, přidávají se rodiny s dětmi a milovníci přírody.

„Někteří jsou i sběratelé pamětních listů. Sám jich mám za těch víc než třicet let čtyři složky. Každý rok přibude tak dvacet nových, ale na procházky nebo na kolo vyrážím každý týden. V přírodě je přece tak hezky, navíc potkáváte lidi, můžete si popovídat…,“ vysvětluje Jaroslav Jonák. Podobně to vidí i další obyvatelé Sobíňova. Turistických akcí se jich zúčastňuje pokaždé kolem šedesátky, bývalý starosta je s Jonákem organizuje.