Od jara letošního roku se havlíčkobrodská nemocnice rozhodla nabízet pacientům novinku – služby plastického chirurga. Zatím vedení nemocnice připravuje ceník výkonů. Jakmile bude dokončen, může mladý doktor už přijímat své první pacienty.

Lékař Filip Černoch pochází z Jihlavy, kde pracoval jako chirurg na oddělení pod vedením kolegy lékaře Lubora Čuty. Tam se poprvé setkal s plastickou chirurgií.

Lékař, který se chce věnovat plastické chirurgii, musí absolvovat nejdřív praxi ve standardní chirurgii, potom čtyři roky přípravy na akreditovaném pracovišti plastické chirurgie, které je buď v Praze nebo Brně.

Proč zrovna plastická chirurgie? Lákalo vás, že můžete přírodě mluvit do řemesla?
Na plastické chirurgii mě zaujal fakt, že to, co lékař s pacientovým tělem provede, je vidět na první pohled. Lze to prezentovat daleko názorněji než u tradiční břišní chirurgie. Navíc jsem postupem času zjistil, že jsem daleko preciznější při některých výkonech, které lékařům, vyloženě zaměřeným na tradiční břišní chirurgii, zase tak mnoho neříkaly.

Je těžší operovat žlučník nebo zkrátit nos?
Každý obor má svoje specifika. Větší psychickou zátěž určitě klade na lékaře klasická chirurgie. Zato plastická chirurgie je náročnější spíš na preciznost výkonu. Má velmi široký záběr a poměrně dlouhou historii, není to tedy nijak nový medicínský obor.

To ale pacient většinou neví…
Plastická chirurgie se začala provádět už po první světové válce, kdy se lékaři snažili pacientům zmírnit následky různých válečných zranění. Plastická chirurgie spolupracuje s mnoha lékařskými obory. Ať už je to rekonstrukční chirurgie, která pomáhá pacientům po úrazech nebo vrcholová plastická chirurgie zabývající se mikrochirurgickým přenosem tkáňových částí, která se provádí pouze na specializovaných pracovištích. Stejně tak se různě specializují i lékaři, kteří plastickou chirurgii provádějí. Existují například odborníci, kteří se věnují jedině rozštěpům rtů a patra u dětí.

Laikům už samotné slovo plastická chirurgie připadá jako zázrak. Z ošklivky pár řezů udělá krasavici..
Laická veřejnost si totiž pod pojmem plastická chirurgie představí hlavně chirurgii estetickou, která je pouze jednou a poměrně jednoduchou součástí velkého a širokého oboru nazývaného plastická chirurgie. Estetická chirurgie není tak komplikovaná. Je založená na několika málo operačních postupech, které se pravidelně opakují. Navíc pracuje jenom se svaly a kůží, nezasahuje do vnitřních orgánů.

Nastoupil jste jako chirurg, který se bude občas věnovat plastickým operacím nebo už s vědomím, že otevřete úplně nové oddělení, které zatím nemocnice neměla?Nastoupil jsem před třemi měsíci jako chirurg ovšem s podmínkou, že budu rozvíjet plastickou chirurgii, kterou zatím pacientům nabízela pouze nemocnice v Jihlavě. V současné době jsou v celém kraji Vysočina pouze dva lékaři se specializací v oboru plastická chirurgie – kolega Čuta v Jihlavě a já v Brodě.

Nebojíte se, že svoji zručnost uplatníte v okresních podmínkách jen na ty už citované úpravy zevnějšku?
V Havlíčkově Brodě jsem zatím provedl už několik rekonstrukčních chirurgických výkonů, například u pacienta s úrazem ruky. Kvalifikační zručnost plastického chirurga si ale udržuji při pracovních pobytech na klinice v Brně. Naposledy jsem například pečoval o pacienta postiženého ztrátou dolních končetin. To už jsou výkony takového typu, které nelze v běžných podmínkách havlíčkobrodské nemocnice provádět, protože chybí speciální technické zázemí.

Budete mít na poměrně chudé a konzervativní Vysočině pro služby estetické chirurgie dost pacientů?
Už jsem měl několik konzultací s pacienty právě z Vysočiny, kteří měli zájem o některý chirurgický výkon. Nejčastěji to byla operace prsou.

Přece jen malé město, to je pořád ještě stud, obava z možných lidských řečí a posměšků…
Myslím, že dnes není plastická operace nic tak výjimečného, aby ji nemohli s klidem podstoupit i ženy nebo muži na malých městech. Nevidím na tom nic směšného. Plastická chirurgie estetická se začíná dostávat téměř do jedné roviny s kosmetikou. Tu dnes používají téměř všechny ženy, a nejenom ženy. O estetickou úpravu zevnějšku stále častěji žádají i muži. Ti se zajímají hlavně o transplantaci vlasů.

Ale ani plastický chirurg na malém městě to asi nemá lehké, když něco zkazí, jen tak mu to neprojde.
Je to pro vás daleko větší zodpovědnost, neschováte se. To je možné jenom v anonymitě velkoměsta. Špatné výsledky si nemůžete dovolit. Riskujete špatnou pověst, které se budete v okresních podmínkách těžko zbavovat. Mojí hlavní vizitkou je především spokojenost pacienta. Na druhé straně by ani plastický chirurg na malém městě neměl mít problém pacienta odmítnout a poslat ho eventuálně ke kolegovi, pokud má pocit, že nemůže splnit jeho očekávání.

Kdy přijde ta chvíle poznání, že si s pacientem nebudete rozumět? Do jaké míry je to pro vás důležité?
Před samotným rozhodnutím o termínu operace si s pacientem pohovořím o důvodech, proč chce plastickou operaci podstoupit. Může se totiž ukázat, že spíš než chirurga potřebuje psychologa. Mám na mysli případy, kdy žena trpí chorobným strachem ze stárnutí nebo si myslí, že si zákrokem udrží partnera, který od ní chce odejít. Zkušení plastičtí chirurgové znají desítky historek o pacientkách, které podstupovaly jednu operaci za druhou, aby nakonec zjistily, že je partner stejně opouští, navíc s úplně tuctovou ženou. Protože to, co jim na bývalé partnerce skutečně vadilo, nebyl paradoxně její vzhled.

Jak se zachováte, když pacient na operaci i přes vaše doporučení trvá?
Jakmile zjistím podobné náznaky, raději si operaci rozmyslím, protože by to pacientce nic dobrého nepřineslo. Nabídnu jí raději, aby si pohovořila s psychologem, nebo šla na operaci jinam. Plastická chirurgie má tu výhodu, že je snad jediný obor medicíny, kde si nejen pacient vybírá lékaře, ale také lékař pacienta.

To znamená, že každý, kdo chce svůj zevnějšek upravit, má uvnitř v duši něco v nepořádku?
Určitě ne. Když pominu už citované případy, které potřebují spíš psychologa, má plastická operace smysl například pro pacientky procházející životní změnou, která výrazně poznamenala jejich fyzický stav, například po porodu. Přicházejí i pacienti, kteří byli delší dobu nespokojeni s nějakým svým estetickým handicapem, ale neměli na změnu čas nebo peníze. Teď už dospěli do určitého věku, kdy se rozhodli po zralé úvaze udělat něco pro sebe. To je myslím ta nejsprávnější cesta. Když už se člověk rozhodne nějakým způsobem opravit přírodu, měl by to dělat jen pro sebe a svůj vlastní dobrý pocit.

Existují i případy, kdy byste plastickou operaci jako lékař doporučil?
Jsou to případy, kdy se kombinuje stránka estetická s medicínskou. Konkrétně se to týká žen, které se rozhodnou pro zmenšení prsou. Příliš velká ňadra už vážně poškozují páteř a ohrožují zdraví. Na takové operace může pacientka získat i příspěvek od zdravotní pojišťovny, ovšem pokud má potvrzení ortopeda a příspěvek na zákrok schválí revizní lékař pojišťovny.

Mluvme konkrétně, na kolik pacienta přijde estetický zákrok u vás?
Přesný ceník výkonů plastické chirurgie vedení brodské nemocnice zatím připravuje. Ale je jisté, že cena jednotlivých zákroků se bude pohybovat v desítkách tisíc korun. Dražší jsou samozřejmě zákroky, kdy žena potřebuje prsní implantáty, které jsou dnes už velmi kvalitní a výrobce je nabízí s doživotní zárukou.

V současnosti už prý dokonce není problém vylepšit si zevnějšek na splátky…
Samozřejmě existuje systém, kdy pracoviště plastické chirurgie uzavírají smlouvy s finančními společnostmi, které pacientům splátkový kalendář umožní. Ovšem tady je třeba vzít v potaz, o jaké společnosti jde, a zvážit možná rizika. Pracoviště plastické chirurgie havlíčkobrodské nemocnice se ale do takových kontraktů pouštět nehodlá. Pacientům, kteří chtějí zákrok podstoupit a nemají dostatek prostředků, bych doporučil vzít si běžný spotřebitelský úvěr.

Jak dlouho si pacient po estetickém zákroku v nemocnici poleží?
Podle druhu operace. Například liposukce se provádí ambulantně v lokální anestézii, pak už není třeba chodit na kontroly. U operace víček je korekce jizev nutná.

curriculum vitae

Jméno: Filip Černoch
Věk: 34
Datum narození: 28.2. 1974
Místo narození: Jihlava
Vzdělání:
1988 – 1992: Gymnázium Jihlava
1992 - 1998: Masarykova univerzita Brno, všeobecné lékařství
Praxe:
1998 - 2002 Chirurgické odd. Nemocnice Jihlava
2001 Atestace chirurgie
2002 - 2008 Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Brno
2005 získání specializované způsobilosti chirugie
2005 šest měsíců stáž na Klinice plastické a estetické chirurgie Berkova Brno
2006 šest měsíců stáž na Klinice plastické chirurgie FN Královské Vinohrady Praha
2007 předatestační stáž Klinika plastické chirurgie FN Bulovka Praha
2007 Atestace plastické chirurgie –získání specializované způsobilosti plastické chirurgie
2007 - 2008 Okresní nemocnice Havlíčkův Brod