Ministr vnitra Ivan Langer nařídil o víkendu celý systém prověřit. Podle komise informatiky ČR není systém zajištěn žádným certifikátem a údajně není problém se do systému „nabourat“ a získat citlivé údaje kohokoliv.

Městský úřad v Chotěboři provozuje dvě pracoviště Czech pointu. Jedno zajišťuje výpisy z katastru a rejstříku trestů, druhé informace ze živnostenského úřadu.

„Nikdo nás neupozornil, že je systém narušen, nebo že bychom měli například přestat na čas výpisy vydávat, protože se systém kontroluje,“ diví se starosta Škaryd.

Komise informatiky ČR tvrdí, že jediným opatřením při práci se systémem, je přihlašovací jméno a heslo obsluhujícího úředníka, a to stačí případnému narušiteli získat.

„Systém Czech point obsluhují naši úředníci. Jsou to profesionálové, každý si svoje přístupové kódy hlídá, po čase se dokonce mění,“ zdůrazňuje starosta.

 

Lidé se zatím nebojí

Czech point umožňuje lidem na jednom místě získat výpisy z úředních dokumentů, které si dřív museli shánět na několika institucích. Proto by se právě klienti měli zneužití svých osobních údajů obávat.

„Nemám představu, jak celý systém přesně funguje, proto mohu mít možná nepříjemný pocit, ale obavy nebo dokonce strach určitě ne,“ konstatuje například Milan Stránský z Chotěboře. Jak dodává, získat dnes něčí citlivé údaje není až takový problém. „Například se mi několikrát stalo, že mi na moje soukromé mobilní číslo volají lidé, o kterých jsem v životě neslyšel. Na moji adresu chodí nabídky firem, které jsem si neobjednal,“ uvádí Stránský několik příkladů.

Czech point nedávno zavedlo i město Ždírec nad Doubravou. „V televizi jsem slyšel informaci, že systém se dá zneužít. Nevím, do jaké míry je to pravda. Nikdo u nás žádné kontroly neprováděl a občané jsou s novou službou spokojeni,“ říká ždírecký starosta Jan Martinec.