V uplynulých letech přistoupila řada města okresu k prodeji městských bytů, z nichž většina se právě v panelácích nachází.

Téměř žádné byty proto v panelových domech nevlastní Ledeč nad Sázavou zhruba od roku 1999. „Celé panelové sídliště jsme rozprodali. Díky tomu se o ně nemusíme starat a já jsem celkem rád,“ připouští starosta Stanislav Vrba.

Z vlastní zkušeností ví, že většina domů potřebovala zateplit a vyměnit okna. „Sice občas slýchám, že jsme si měli byty nechat, protože jde nahoru nájemné a mohlo by se jejich vlastnictví začít vyplácet, ale máme alespoň o starost méně,“ dodal.

Investice do zateplení

Také Havlíčkův Brod má za sebou dvě vlny prodeje městských bytů a připravuje třetí. Radnice tak dává dlouhodobě přednost jednorázovému inkasování peněz před dlouhodobými a finančně náročnými investicemi do paneláků, které by možná začaly časem svému majiteli vydělávat na nájemném.

„Nutné jsou především investice do zateplení domů, výměny oken, oprav výtahů,“ vysvětlil v souvislosti s domy, které město zatím vlastní, Milan Beneš z havlíčkobrodské Městské bytové správy.

Na rekonstrukce a opravy domů se ovšem náklady počítají v řádech desítek milionů korun. Nejstarším brodským sídlištěm je Žižkov, kde radnice v uplynulých letech kompletně rozprodala městské byty do vlastnictví soukromých osob.

Prodej bývalých vojenských bytů patřících k již zrušené posádce v Bílku připravuje chotěbořská radnice.

Armáda vlastnila přes padesát bytů v bytových domech v Bílku i v Chotěboři, ale všechny je loni bezplatně převedla na Chotěboř. Radnice chce nyní bývalé armádní byty rozprodávat současným nájemníkům. Většina z nich má zatím o koupi bytů zájem.

„Radnice nechá na byty udělat odborný odhad a do březnového zastupitelstva připraví ceník prodeje,“ upřesnila místostarostka Jana Tomášková. Ale už nyní upozorňuje nájemníky, že byty určitě nebude prodávat za symbolickou cenu.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)

Hana Tonarová, Štěpánka Saadouni