A když začali pátrat po internetu, našli na webových stránkách města Střednědobý vzdělávací plán základního školství z 13. července 2007. Přitom nepokoje před prázdninami měly za následek nově zpracované analýzy, které nyní ze střednědobého plánu udělaly neaktuální dokument.

„Nové informace nejsou nikde veřejně přístupné. Rodiče si sice mohou dojít na odbor školství nebo za panem Hermannem, ale kdo za nimi bude z rodičů chodit? Nechápu, proč by neměly být tak důležité podklady zveřejněny na webu města,“ ptá se Marie Melenová, hospodářka školy.

Nejen ona má pocit, že tohle jednání radnice směřuje k poškození školy při zápisu, který se koná už v pátek 8. února. Rodiče nemající nové informace totiž mohou cítit nejistotu, co se školou město v příštích letech zamýšlí, a raději děti dají jinam.

„Investice do škol nejsou podmíněny tím, jak dopadne zápis prvňáčků.“
Libor Honzárek, místostarosta


Maminka předškoláka Vojtíška – Petra Nováková, půjde v pátek se synem k zápisu do ZŠ Konečná. „Máme tam už desetiletou dceru. Já i manžel pocházíme ze Žižkova, oba jsme ji absolvovali a byli jsme tam spokojení. Je to menší škola rodinného typu, a právě to nám vyhovuje,“ řekla maminka, která už dva roky pozorně sleduje, co se se školou děje. Stěžuje si například na to, že se k ní radnice chová macešsky a dává do ní málo peněz. Ani letošních 800 tisíc na okna do tělocvičny ji nepřesvědčilo.

„Ale pořád si říkám, že nám tady nemůžou zrušit školu, když je Žižkov tak velká lokalita plná mladých lidí,“ dodala.

Starostka Jana Fischerová vysvětluje neaktuální informace na webu města takto: „Odbor školství musí zapracovat do plánu i výhledové využití budovy Rubešovy, u ní jsou asi tři varianty. Ty musí projít radou, před tím se nevyvěšují,“ řekla. Také výhledová koncepce školství dosud podle ní neprošla radou. „Strach mít rodiče nemusí, školy příští rok pojedou jako dosud, nový Střednědobý vzdělávací plán základního školství bude hotový a vyvěšený do konce roku,“ dodala.

Do brodských škol půjde letos z rozpočtu zhruba 15 milionů korun. Podle místostarosty Libora Honzárka nejsou investice podmíněny tím, jak dopadne zápis prvňáků.