Po týdnech psaní, opravování, přepisování a debat kolem některých kapitol spatřil sborník světlo světa.

„Sesbíraly jsme a poskládaly všechny střípky historie rodiny. Nebylo snadné poslepovat dohromady informace tak, aby s těmi předchozími dávaly smysl.

Začínaly jsme s malinkým ústřižkem papíru s několika strohými informacemi o rodině a dopracovaly jsme se ke čtyřicetistránkovému sborníku,“ vysvětlila jedna ze zapojených Kateřina Boumová.

 

Krutý osud dvouleté holčičky

A co se vlastně ze sborníku dovíme? „Z pětadvaceti lidí, které válka poznamenala, přežilo pouhých osm. Snad nejvíc na mě zapůsobil osud nejmladší oběti. Byla jí dvouletá holčička Věruška, která společně s maminkou zemřela v plynové komoře v Osvětimi,“ doplnila vedoucí celé skupiny badatelek a učitelka školy Barbora Voldřichová.

Přestože se skupina děvčat nezabývala žádnou radostnou činností, na jednom se shodují. „Času stráveného touhle prací nebudu nikdy litovat,“ je přesvědčená další školačka Denisa Jelínková.

 

Zapomenout by byla chyba

Projekt Zmizelí sousedé vyhlásilo pražské Židovské muzeum, které do práce vtahuje především žáky a studenty škol.

Ti pak vlastními silami pátrají hlavně po osudech židovských sousedů zmizelých za druhé světové války.

„Nikdy nesmíme zapomenout na to, co se za války dělo. To by zřejmě byla největší chyba, jíž se můžeme dopustit,“ myslí si další z autorek, Monika Křížová.

Eliška Konupková