Pec se skládá z ploché podložky a velkého víka, které se na ni před začátkem výpalu spustí. Malým okénkem je možné pozorovat průběh práce.

Ale co vlastně taková pec umí? „Používá se na tavenou plastiku a lehané sklo,“ vysvětlil pedagog Milan Krajíček mladší, hlavní výtvarník, koordinátor bakalářského studia a šéf fusingové dílny.

Tavená plastika je vlastně skleněná socha. Postup je laicky řečeno asi následující: z vosku se například vymodeluje lidská hlava, zalije se do sádry a později zahřeje, aby vosk vytekl. Formu ze sádry pak naplníte skleněnými kousky podobně jako bábovku těstem – musíte přidat o trochu víc, protože vám sklo steče – dát do trouby, tedy pardón – do pece a počkat na správný okamžik.

„A pak pec zastavíme a pustíme chlazení. Takovým způsobem se ve čtyřiceti centimetrech vysoké peci nechá odlít i socha lidského těla,“ prozradil Krajíček.

Druhým způsobem využití je lehané sklo, kdy se použije tabule plochého skla a přiloží se na tvarově odlišné kopyto. Třeba proložku od vajec. Jak se sklo nahřívá, postupně opíše tvar předmětu pod sebou. Efektní jsou i proužky skla, které studenti přeložili přes sebe a pak spekli do sebe. V druhé fázi je položí na čtverhranný tác s rohy zvednutými do výšky a vznikne krásná miska.

 

Zakázky od kraje

„Máme tu několik zakázek od kraje Vysočina. Bude třeba udělovat titul Bezpečná nemocnice a k té příležitosti vytváříme ocenění ve tvaru litého písmene H asi 25 centimetrů vysokého. Nebo podle návrhu sochaře Radka Dvořáka budeme vyrábět kamenné a skleněné varianty medailí pro kraj,“ nechal se slyšet ředitel školy Jindřich Vodička s tím, že v regionu neví o firmě, která by takovou fusingovou pecí disponovala.

Co je to fusing?
Je to jedna z nejstarších technologií zpracování plochého skla. V muzeích je možné vidět exponáty spadající do doby od 1500 let před n. l. Nejznámějšími mistry umění fusingu byli Římané a Egypťané. Avšak s rozvojem foukaného skla upadl v zapomnění a znovuobjevení prožil až ke konci 19. století, kdy slavný americký malíř a sklář Louis Comfort Tiffany začal používat fusing ke zdobení skleněných dílů spojovaných kovovými pásky. zdroj: www.sfg.wz.cz


Budoucnost
Ředitel má s novým zařízením další plány. Už při letošním dalším ročníku mezinárodního sympozia Sklo, kámen, keramika by chtěl pozvat alespoň deset výtvarných škol z Česka a zahraničí. Vítězný model pak bude možné odlít do skla a autorovi ho věnovat.