„Místo třiceti korun devadesát? To není možné. Oba s manželem slušně vyděláváme, tak bychom to nějak zvládli, ale co mají dělat lidé s nízkým příjmem a důchodci?“ ptá se Jana Bukačová z Havlíčkova Brodu.

„Těch devadesát korun by se prý mělo platit u lékaře, kde není pacient registrovaný, ale co když náš doktor onemocní nebo bude mít dovolenou? Nedávno měl můj syn spálový bacil. Běhali jsme po vyšetřeních, za každé jsme dali třicet korun. Devadesát je už přece jenom trochu moc,“ zlobí se mladá maminka.

 

Praktici nesouhlasí

„Zvyšovat poplatky u lékaře ani ne po půl roce, kdy byly zavedeny a zatím nemůže nikdo říci, jestli to přineslo efekt, je hloupost,“ tvrdí praktický lékař Jan Ondrák z Lipnice nad Sázavou.

Podle něho je i plošné zavádění třicetikorunové taxy nesmyslné.

„Netvrdím, že by se poplatky vybírat neměly, ale chtít peníze například od klientů v ústavech sociální péče a jiných podobných zařízeních je problém. Ordinace praktických lékařů by měly být dostupné všem. Pokud chce pacient speciální vyšetření, pak ať si je platí,“ říká .

Podobný názor má i gastroenterolog (specialista na onemocnění zažívacího traktu) Vratislav Schüller z Havlíčkova Brodu.

„Poplatky u lékaře mají mít jediný cíl. Odradit od návštěv ty, kteří zdravotnickou péči užívají zbytečně. Pokud se návštěvnost nesníží, výše poplatků to asi neovlivní,“ uvažuje doktor.