Tam australská těžební společnost Uran Limited přijela přesvědčovat zástupce města i obyvatele Přibyslavi, aby podpořili její snahu opět otevřít staré ložisko uranové rudy v Brzkově.

Australská společnost, zastupovaná v Čechách společností Timex Zdice, o povolení žádala už loni Ministerstvo životního prostředí ČR, ale to odmítlo.

Teď se Australané rozhodli zkusit štěstí znovu. Pro tyto účely založili v Čechách svoji novou zastupující společnost, tentokrát pod jménem Urania Minning.

„Způsob těžby, který chce naše společnost provozovat, by nezanechal škody na životním prostředí. Pokud povolení nedostaneme my, bude to za pár let jiná firma. Ta možná uspěje, ale už nebude tak vstřícná jako my,“ varovala ředitelka Uran Limited, Australanka Kate Hobbs. Aby však mohla společnost začít těžit, musí mít povolený průzkum, což zatím nemá.

 

Smlouvy si přivezli s sebou

Kate Hobbs proto nabídla zástupcům města Přibyslav a přítomným účastníkům besedy za povolení k průzkumu vysoké finanční kompenzace a prostřednictvím videozáznamu představila, jak bude průzkum i následná těžba probíhat.

Možné návrhy podmínek pro smlouvy s městem si zástupci Uran Limited už dokonce přivezli s sebou. „Vaše informace jsou plné nepřesností,“ konstatoval směrem k Australanům například zastupitel města Libor Joukl. Ten se netají tím, že znovuotevření uranových dolů v Brzkově nepodporuje. Podle místostarosty Michaela Omese radnice v Přibyslavi rozhodně nebude dávat australské společnosti žádné jasné stanovisko.

„Nejdřív ať společnost Uran Limited zažádá o povolení k průzkumu ministerstvo životního prostředí. To pak vyzve zástupce města, aby dali svoje stanovisko. V tom okamžiku svoláme zastupitelstvo. Pokud se ukáže, že zastupitelé nejsou jednotní, vypíšeme referendum, ať rozhodnou občané,“ zdůraznil místostarosta. Chápe, že obyvatelé Přibyslavi a okolí, bydlící brzkovskému dolu nejblíže, mají z uranu strach.

Podobná jednání s občany chce australská společnost absolvovat ještě v dalších lokalitách, kde hodlá otevřít těžbu, například kolem Polné a v Jamném na Jihlavsku.