V rámci České republiky má policie potíže s „podstavy“, ale na Brodsku do plánovaného počtu 210 policistů chybí jen několik málo mužů. Čím to je?
Nedokáži zcela objektivně posoudit, jaká je jinde situace na trhu práce, ale odhaduji, že v mnoha regionech mají mladí i lukrativnější nabídky než místo u policie. Možná potom častěji jdou spíše za nimi, do soukromého sektoru. Důležité ale také je, že tady máme skvělé renomé u veřejnosti. Při nedávném průzkumu veřejného mínění jsme dopadli prakticky nejlépe, lidé tu policii důvěřují. Takže i to může být jeden z důvodů, proč mladí lidé na Brodsku o práci u policie stojí a hlásí se nám.

Některá menší města se obávají zrušení své policejní služebny, v našem regionu jde například o Přibyslav. Myslíte, že něco takového nadále hrozí? A je možné, že by časem vznikly služebny nové, třeba v Habrech nebo Štokách?Současný stav myslím vyhovuje. Šest útvarů je u nás rozmístěno hvězdicovitě tak, aby policie byla pro občany co nejdostupnější. Obecně vzato, o jejich umístění rozhoduje oblastní šéf. Vyhodnocuje bezpečnostní rizika – nejde tedy o to, aby byly policejní služebny rozprostřeny zcela rovnoměrně. Ohled se bere na hustotu osídlení, rozmístění průmyslu. Vznik dalšího samostatného obvodního oddělení v budoucnu nelze zcela vyloučit, ale samozřejmě je nutné počítat náklady. Jsme financováni ze státního rozpočtu, a ten je omezený.

Jak byste Havlíčkobrodsko charakterizoval z bezpečnostního hlediska?
Specifika tu jsou. Jsme „průjezdný okres“, území protíná dálnice D1. Zločiny tu proto páchá mnoho lidí odjinud. Ukradnou třeba auto, a než si toho majitel vůbec všimne, jsou s ním už v Praze nebo v Brně. Důležitá je také přítomnost turistických center podél Sázavy – pro ty je typická drobná kriminalita. Představa o Havlíčkobrodsku jako o klidném koutu Vysočiny je klamná…

Přibyslav chystá nové prostory policii i záchrance

Přibyslav - Policejní služebna ve městě Přibyslavi se přestěhuje. Více než tři miliony korun chce radnice investovat do přestavby objektu, který byl dříve majetkem společnosti ČEZ.

Stávající policejní služebna v historickém zámku je už nevyhovující. „Město chce policii v Přibyslavi udržet, obáváme se nárůstu kriminality. Proto jsme Okresnímu ředitelství Policii v Havlíčkově Brodě nabídli, že jim zajistíme nové prostory,“ vysvětlil starosta Jan Štefáček.

Přestavba budovy bude dokončena už letos v létě. Policie si objekt od města pronajme.

Ve staré služebně pracuje devět policistů, v nové služebně jich má být dvanáct až patnáct. Přibyslavský policejní obvod je podle starosty Štefáčka druhý nejmenší v regionu, ale objasněnost různých trestných činů má jednu z nejvyšších.

Kromě policistů má být v budově i stanoviště Zdravotnické záchranné služby, které vybuduje a zaplatí kraj Vysočina.

(sad)

Stavy policistů v kraji Vysočina

HAVLÍČKOBRODSKO
tabulkových míst je 210
skutečný stav 206

JIHLAVSKO
tabulkových míst je 226
skutečný stav 220

PELHŘIMOVSKO
tabulkových míst je 177
skutečný stav 176

TŘEBÍČSKO
tabulkových míst je 210
skutečný stav 200

ŽĎÁRSKO
tabulkových míst je 202
skutečný stav 199

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)