To říká Jan Škoch, který sleduje vývoj počasí v regionu za „pouhých“ dvaapadesát let. „Chybí sněhová pokrývka a holomrazy doslova vytahují vodu ze země k povrchu. Jak se teploty střídají a vlhkost střídavě mrzne a taje, potrhá to kořínky,“ vysvětluje dopady současných podmínek vedoucí prodejny zahrádkářských potřeb v brodské Dolní ulici.

Spolu s nedostatkem srážek v minulém roce je zaděláno na velký nedostatek spodní vody.

Kousek od rekordu

Teplejším rokem, než ten loňský, byl za desítky let pouze rok 2000. Situaci zhoršují i podnormální srážky.

„Klima u nás se začíná podobat tomu, které je typické pro severní středomoří,“ kývá zahrádkář ustaraně hlavou.

Nabízí se otázka, zda by v důsledku toho nebylo lze uskutečnit více sklizní za rok i u některých plodin, u kterých to dříve nešlo.

„Co se týká ovocných stromů, tam je to beznadějné, a u zeleniny, jako jsou ředkvičky, hrách nebo špenát, šlo sklízet dvakrát i dříve. Dělají to jen zapálení zahrádkáři, kteří nelitují té práce,“ myslí si Jan Škoch.

Startovní podmínky jsou tedy pro zahrádkáře značně neutěšené, bude ale samozřejmě záležet i na dalším letošním vývoji počasí.

„Výhledy do budoucna už nedělám. Zkoušel jsem je sestavovat na základě různých metod: porovnáváním s obdobným vývojem z minulých let, také jsem používal staré pranostiky,“ popisuje Jan Škoch.

Na žádné předpovědi se podle něj ale nedá stoprocentně spolehnout – často vyšly po dva tři roky správně, avšak napočtvrté bylo všechno jinak.