„Málokdo odolá pokušení v podobě automatů, jež zbytečně zabírají prostory pro zákazníky, kteří tuto zábavu nevyhledávají,“ stěžuje si autor, podepsaný jako Michal.

Důvod, proč proti výherním automatům vystupuje, je podle jeho slov kriminalita s hráčstvím spojená a problémy dětí z rodin postižených gamblerstvím.
Druhý autor, podepsaný jako Honza, zřejmě ví, o čem Michal mluví.

„Kolik krásných chvil jsem mohl zažít, nebýt automatů. Vzaly mi moje přátele, protože jsem na ně neměl čas, radši jsem seděl u automatu a hrál. Jsem pro, aby se automaty ve Ždírci zrušily,“ stěžuje si zřejmě bývalý hráč.

Autor dopisu, podepsaný jako Michal, dává rozmach elektronické zábavy ve ždíreckých podnicích částečně za vinu městu. „Město se na nich, jak se říká, přikrmuje. Pane starosto, žádám vás o razantní krok, který by vedl ke zlepšení celé situace,“ obrací se Michal přímo na vedení města.

Starosta Jan Martinec o dopisech na webových stránkách ví, ale kdo je iniciátorem, netuší. Autoři dopisů ze ždíreckého webu se celým jménem nepodepsali, jenže stejný názor má například i cyklista Jiří Fidler. „Automaty bych zrušil, nesnáším je. Sám mám dvě děti a bojím se, aby takové zábavě nepropadly,“ stěžuje si sportovec.

 

Podnikatelská práva

„Výherní automaty v restauracích a podobných podnicích jen tak zakázat nelze – pokud nejsou blízko školy, církevních staveb nebo tam, kde by budily veřejné pohoršení. Jediná možnost je vyhradit v hostincích speciální místnost jen pro automaty, vymezit hodiny provozu, ale to je tak všechno,“ vysvětluje starosta Martinec, proč radnice nemůže hostinským zasahovat do jejich podnikatelských práv.

 

Zisk z automatů

Že město má z provozu výherních automatů určitý profit, nepopírá.

„Majitelé výherních automatů odvádějí obci poplatky, které ve Ždírci činí až 400 tisíc ročně. Jenže zastupitelé odsouhlasili, že peníze budou použity na podporu místní kultury a sportu,“ prozrazuje starosta Martinec.

„Já osobně si myslím, že k tomu, aby někdo propadl patologickému hráčství, nestačí, že bude chodit do hospody, kde jsou výherní automaty lehce dostupné. Gamblerství a sklony k hazardu vůbec mají daleko hlubší příčiny,“ dodává.