VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zkušenost dentální hygienistky: Neumíme si správně vyčistit svoje zuby

Šlapanov - Malá hádanka z doby nedávno minulé. Víte, jak poznáte na západě turistu z východního bloku? Podle nevyčištěných bot a špatných zubů. Ze strany našich západních sousedů je to vůči nám nelichotivá charakteristika, ale v některých případech bohužel výstižná.

3.3.2008
SDÍLEJ:

Tak vypadá stůl dentální hygienistky před instruktáží. Některé předměty na snímku, například zubní sprchu, vidí mnozí pacienti vůbec poprvé v životě. Jejich kartáček bývá koupený většinou narychlo v supermarketu.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

„Neumíme si čistit zuby,“ povzdychne si dentální hygienistka Pavlína Křivánková ze Šlapanova. Doba se změnila, i turista z bývalého východního bloku si může občas dovolit mít v ústech keramický můstek za desítky tisíc korun. Otázka ale je, jak se o něj dokáže starat.

Šetřiví Švýcaři

„Například Švýcarsko v padesátých letech minulého století zrušilo hrazení zubařských zákroků ze zdravotního pojištění a z ušetřených prostředků zavedlo masivní kampaň zaměřenou na správnou ústní hygienu. Pacient, který o svoje zuby správně pečuje, potřebuje daleko méně častěji navštěvovat zubaře a výrazně ušetří. Švýcarům se kampaň vyplatila. Pacient ve Švýcarsku má ještě v padesáti letech většinou v ústech vlastních 28 zubů. Zuby moudrosti se tam odstraňují preventivně po dovršení osmnácti let. Čech v padesáti letech je na tom podstatně hůř,“ konstatuje zubní lékař Milan Hanusek.

Ještě v devadesátých letech minulého století velké procento českých pacientů netušilo, že kromě zubního kartáčku klasického, existuje ještě kartáček mezizubní nebo dokonce dentální nit. Profese dentálního hygienisty se v ordinacích českých stomatologů „zabydlila“ teprve nedávno. Například v Havlíčkově Brodě a okolí nabízejí tuto službu zubaři pouze dva.

Méně potíží i kazů

„Výsledkem správné péče o zuby je především fakt, že pacient bude mít daleko méně kazů. Ušetří za stomatologickou péči a zbaví se třeba i obtížného zápachu z úst,“ vysvětluje Křivánková.

Poradnu dentální hygieny otevřel nedávno ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku zubní lékař Milan Hanusek. V evidenci má přes dvě tisícovky pacientů, objednací doby kolem čtyř měsíců.

„Nejsem při nejlepší vůli schopen s každým detailně a opakovaně probírat a nacvičovat, jak by si měl správně čistit zuby,“ vysvětluje zubař. Některé pacienty debata o dentální hygieně obtěžuje a nechtějí slyšet, že něco dělají špatně. Proto se rozhodl, že přizve ke spolupráci dentální hygienistku. Kdo z pacientů má zájem zlepšit stav svého chrupu, může jejích služeb využít.

„Když pacientovi zhotovím drahý zubní můstek, chci, aby mu v ústech dlouho vydržel. Předpokladem je, že se bude o protetiku správně starat. Proto, než ošetřování vůbec zahájím, pošlu pacienta za dentální hygienistkou, aby mu vše potřebné vysvětlila,“ zdůrazňuje lékař.

Plné zuby paradentózy

„Podrobná instruktáž může trvat až hodinu. Nejdřív ze všeho se pacienta zeptám, jak si doma zuby čistí, a požádám ho, aby mi svůj kartáček přinesl ukázat. Většinou je postup stejný. Ráno a večer si pacient v koupelně několikrát přejede povrch zubů kartáčkem, který si náhodně koupil někde u pokladny v supermarketu,“ povzdychne si hygienistka.

Jenže zuby nemají jen horní plošky. Mezi jednotlivými zuby jsou mezizubní prostory, které běžný kartáček nevyčistí,“ upřesňuje Křivánková. Právě v těchto mezizubních prostorách se hromadí zbytky jídla a zubní plak, který postupně ničí zubní sklovinu, dáseň i kost pod ní.
Výsledkem jsou kazy, záněty dásní, vznikající paradentóza provázená krvácením a zápachem z úst. V posledním stadiu se zuby viklají a někdy samovolně vypadnou.

Podle stomatologa Milana Hanuska má v republice až 80 procent pacientů určitý stupeň paradentózy. Prvním varováním je už drobné krvácení dásní při čištění a právě včasná konzultace s dentální hygienistkou může chrup zachránit. Základní poučka stomatologa zní: zdravá dáseň nekrvácí.

Jak by mělo podle Pavlíny Křivánkové správné čištění zubů vypadat?
Nejdřív je potřeba všechny mezery vyčistit mezizubním kartáčkem. Ten musí být ale takříkajíc na míru. Jak velký a široký kartáček má být, to změří hygienistka pacientovi v ústech speciální měrkou. Pak následuje klasické čištění. „Kartáček by měl být měkký, hustý s malou hlavou, aby zasáhl do všech koutů úst. Nakonec následuje výplach ústní vodou,“ nastiňuje Pavlína Křivánková postup správné hygienické péče o chrup. „Tak, to abych vstával ráno tak o hodinu dřív. Kdy to mám všechno stihnout,“ povzdechne si možná pacient, který byl zvyklý si pastou po zubech jen několikrát symbolicky přejet před běžeckým startem na autobus.

Podle dentální hygienistky ale není nutné, abychom se zubním kartáčkem v ruce trávili v koupelně podstatnou část života.

Důkladné mezizubní čištění stačí absolvovat jednou denně, nejlépe večer, například při čtení novin nebo sledování televize. Nejlépe je zvyknout si na tento postup při ústní hygieně už od dětství.

Americká úchylka

„Mezizubní kartáček a ústní voda stojí stokoruny, ale výsledkem je zdravý chrup a ušetřené výdaje za několik tisíc,“ upozorňuje dentální hygienistka. Pacient, který se stará o svoje zuby pravidelně, ušetří za plomby, často i za předčasně nasazené zubní protézy.

„Jednu moji známou ze Spojených států jsem kdysi podezíral, že trpí asi nějakou psychickou úchylkou. Po každém jídle utíkala na toaletu vyčistit si zuby. Když jsem se jí na to opatrně zeptal, vysvětlila mi, že je učitelka. Dobrý zubař je pro ni drahý, hygiena ale stojí jen pár minut. To myslím mluví za všechno,“ vzpomíná stomatolog Hanusek.

Protézy a nebo rovnátka

Jenže přijde čas, kdy se pacient už některé formě zubních náhrad nevyhne. Ať už jde o běžnou korunku, můstek nebo speciální protézu. Právě u zubní protetiky a rovnátek je podle dentální hygienistky Pavlíny Křivánkové extrémně důležité dbát na správnou hygienu.

Kolem zubních korunek a můstků se také usazují zbytky jídla, a co je horší, odtlačují dásně a narušují zuby pod nimi. Ty pak podle stomatologa Hanuska, laicky řečeno, „uhnijí.“

Výsledkem jsou záněty spojené s velkou bolestí a drahá protetika musí předčasně z úst ven, někdy dokonce vypadne sama. „Právě proto chci, aby pacient před tím, než mu protetiku nasadím, šel na konzultaci k dentální hygienistce. Při správné péči se totiž životnost zubního můstku může prodloužit až na deset let,“ upozorňuje lékař.

„K čištění zubní protetiky se používá jiná technika. Existuje například takzvaná zubní sprcha, která správně nastaveným proudem vody vypudí zbytky jídla a zubního plaku kolem můstku ven,“ upřesňuje Křivánková.

Profesi dentální hygienistky se v současné době věnují dvě specializované školy v republice. Studium trvá tři roky. Většina absolventek zůstává na stomatologických pracovištích ve velkých městech a především v Praze, kde je o dentální hygienistky největší zájem. Mnozí pacienti takovou péči u „svého“ stomatologa dokonce přímo vyžadují.

Miláčku, táhne ti pořád z pusy

Ve venkovských regionech si pacienti na novou službu postupně zvykají. Obecně o svůj chrup podle Křivánkové víc dbají ženy, než muži.
Ti pořád ještě v mnoha případech považují přílišnou péči o chrup za zbytečnost. Přijdou většinou až po nátlaku ze strany manželky, která jim vyčítá, že je jim cítit z úst, protože mají tak špatné zuby.

Po ošetření si paradoxně libují, že se cítí příjemně a do dentální poradny se rádi vrátí. „Pro starší ročníky je poradna dentálního hygienisty novinka. Jim nikdo v mládí nevysvětloval, jak si mají zuby správně čistit. Když už po měsíci cítí ve stavu chrupu výrazné zlepšení,ustoupilo například i krvácení z dásní, mají radost a ochotně spolupracují,“ konstatuje spokojeně Křivánková.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení