S řáděním sprejerů se nedávno potýkala například i Přibyslav. Partička „umělců“ se podepsala na zadní čerstvě obílené stěně zahrady přibyslavského zámku, farní zdi, dokonce i na několika soukromých objektech ve městě.

Represe spíš povzbudí

„Tenkrát případ vyšetřovala dokonce policie. Zjistilo se nakonec, že jde o školáky,“ vzpomíná místostarosta Michael Omes.

Poslední dobou je ale ve městě klid, barevné nápisy se objevují jen sem tam. Několik jich je dosud k vidění například v podchodu přibyslavského nádraží.

V některých městech se sprejerství rozmohlo natolik, že radní vyhlásili pouličnímu umění válku. Každému, kdo poskytne radním informaci, která by vedla k dopadení sprejerů, nabízejí finanční odměnu. S tím ale místostarosta Omes nesouhlasí.

„Podle mého názoru jde o určitou tvrdou formu represe. Nevěřím, že by cílené udání mohlo sprejera odradit. Naopak zvýšená možnost nebezpečí může udělat tuto formu pouličního umění pro některé ještě atraktivnější,“ domnívá se místostarosta. Podle jeho mínění je daleko účinnější prevence.

Žádné podobné problémy zatím nemá město Chotěboř. I když i tady městští strážníci občas řeší různé formy pouličního vandalismu, na barevné klikyháky po zdech zatím nedošlo. Ani podle ředitele Městské policie Chotěboř Jiřího Novotného není vypisování finančních odměn tou nejšťastnější formou boje s vandalismem. „Podle mého názoru je nejúčinnější kamerový systém, který by sledoval nejkritičtější místa ve městě,“ zdůrazňuje ředitel Novotný. Město Chotěboř se o kamerový systém snaží už víc než tři roky, ale zatím marně.

Studenti chtěli vyzdobit podchod

Někdy se ale sprejerské výtvory mohou stát dílem, které potěší oko a ozvláštní šedé monotónní plochy. „Takovou iniciativu měli asi před pěti lety studenti jihlavské střední umělecké školy grafické. Chtěli svými kresbami vyzdobit podchod u vyšší zdravotnické školy,“ řekla arteterapeutka v psychiatrické léčebně Hana Linhartová. Studenti měli podporu jejího Ateliéru ve Větrných Kopcích a chtěli vypracovat vlastní projekt, jak malby v podchodu provést.

„Jediní, kdo se za nápad výrazně postavili, byli radní Tomáš Hermann a současná starostka Jana Fischerová,“ vzpomíná terapeutka. Ostatní politici zaujali spíše odmítavé stanovisko.

Po zamítnutí se na projekt ateliéru postupně zapomnělo. Dnes je podchod u nemocnice postříkaný různými podpisy a podivnými malůvkami.

INFOGRAFIKA
(kliknutím zvětšíte)

close zoom_in

Štěpánka Saadouni, Jan Typlt