Paní Markéta, maminka dvou dětí, k tomu říká: „V současné době chodím na částečný úvazek do práce. Mezi první a druhou mateřskou jsem měla problém se získáním práce. Zaměstnavatelé se většinou ptají, jestli mám děti. Mladší dcerku, která nechodí do školky, mi nyní hlídají babičky, ale to nejde donekonečna a školky berou jen omezený počet dětí.“

Manžel živitel

Většina maminek se shoduje, že i práce je pro ně důležitá, jednak kvůli kontaktu s lidmi, ale samozřejmě i kvůli penězům.
„Mám tři děti, které jsem měla hned po sobě, takže jsem na mateřské dovolené šest let. Jsem smířená s tím, že práci na celý úvazek moct mít nebudu, děti jsou priorita. U nás bude fungovat ten model, kdy manžel bude hlavní živitel a já budu do rodinného rozpočtu přispívat. Hledání práce bude v mém případě oříšek,“ říká Lenka z Veselého Žďáru.

Podle Martina Kouřila z Úřadu práce v Havlíčkově Brodě je ve městě jen jediná firma, která deklaruje to, že matkám vychází vstříc. „Někdy zaměstnavatelé přistoupí k možnosti částečného úvazku nebo posunutí pracovní doby. To bohužel nejde u směnného provozu, kde každý pracovník musí nastoupit v přesně stanovenou hodinu. Zvýšit možnost matek získat práci se snažíme například zařazováním do rekvalifikačních kurzů, kdy jim hodně vycházíme vstříc.“

Na havlíčkobrodském úřadě práce tak funguje ten model, kdy maminka nemusí být evidovaná, má statut zájemce, ale přesto může být do rekvalifikace zařazena.

Práci jim vozí domů

Společností, která podle Martina Kouřila vychází matkám vstříc, je firma Elcatec z Havlíčkova Brodu. „Ženy s dětmi u nás mají možnost nastavení pracovní doby, jak potřebují. Mají téměř absolutní možnost volby. Další variantou, jak ženám s dětmi pomoci, je, že jim vozíme práci domů, aby se dítěti mohly věnovat,“ říká jednatel firmy Jaroslav Vávra.

Podle jeho slov se tento přístup vrací ve spokojenosti zaměstnanců. Firma má dokonce vypracovaný celý sociální, motivační a stabilizační program. V rámci něj plánuje například nabídnout možnost pracovat i ženám ze světelské věznice. „V tomto směru se snažíme neopakovat chyby velkých firem,“ doplňuje Vávra.

několik čísel
- poměr nezaměstnaných žen evidovaných na Úřadu práce
v Havlíčkově Brodě je vyšší
než je celorepublikový průměr

- Havlíčkobrodsko:
60% žen : 40% mužů
- republikový průměr
58% žen : 42% mužů

INFOGRAFIKA

Infografika

Jana Zuščicová