VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z ministerských peněz opraví Přibyslav farní zeď

Přibyslav - Opravte farní zeď. To doporučuje zastupitelům komise při městském úřadě v Přibyslavi, která má za úkol pečovat o památky a historické objekty. Ministerstvo kultury už na opravu dalo peníze.

26.3.2008
SDÍLEJ:

Na zdi kolem fary se čas už řádně podepsal. Sama farnost nemá dost peněz, a tak jen vítá aktivitu radnice, která se rozhodla podat pomocnou ruku. Přibyslav patří k religiozním městům, dbajícím na církevní tradice. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

„Každoročně žádá město Přibyslav o dotace z ministerstva kultury se střídavým úspěchem. Pro letošní rok ministerstvo poskytlo městu dotaci přes sedm set tisíc korun,“ upřesnil člen komise, místostarosta Přibyslavi Michael Omes.

Město si mohlo vybrat ze tří možností, nač ministerské peníze použije.

Buď na opravy jednoho z nejstarších domů na náměstí, který je v soukromých rukou, na opravy průčelní farní zdi nebo na rekonstrukci historické věže u kostela. Tam je ale situace komplikovaná, město není vlastníkem, a proto musí nejdřív vyřešit majetkové vztahy s přibyslavskou farností.

Nakonec se komise na ochranu přibyslavských památek rozhodla, že finančně podpoří opravu průčelní farní zdi.

Přidá se město i farnost

„V tomto případě s městem souhlasím. Farní zeď opravu potřebuje,“ ztotožňuje se s rozhodnutím komise například Anna Šauerová z Přibyslavi v odpovědi na otázku, komu by ona peníze přidělila, kdyby měla tu možnost. Podle jejího názoru by ale nebylo od věci, kdyby se město zaměřilo v budoucnu třeba i na zříceniny starobylého hradu Ronova a podnítilo alespoň menší archeologický průzkum: Mohl by možná přinést milovníkům přibyslavské historie mnohá překvapivá odhalení.

Neskrývanou radost má přibyslavský farář Zdeněk Kubeš. „Farní zeď potřebuje opravy jako sůl. Má špatnou statiku, bojuje s vlhkostí, omítka je oprýskaná. Farnost by sama ze svých prostředků na celkové opravy za téměř milion korun neměla. Ale budeme se na investici alespoň částečně podílet,“ konstatuje farář.

Právě finanční spoluúčast dalších subjektů je podmínkou pro přidělení ministerských dotací. Peníze do oprav zdi proto investuje i město Přibyslav.

Proč si komise vybrala zrovna farní zeď, vysvětluje místostarosta Omes jednoduše: „Do starobylého domu na náměstí, který je v soukromých rukou, investovalo město dotace dvakrát za sebou. Otázka historické věže se bude řešit ještě dlouho. Proto jsme se rozhodli, že letos to bude rekonstrukce farní zdi.“

Autor: Štěpánka Saadouni

26.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení