Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: V Třebíči nejdéle soudí restituční nárok. Už 13 let

Třebíč - Předseda třebíčského okresního soudu František Frula soudí dlouhá leta. Nedostatek soudců v Třebíči nepociťuje. Ne všechno ale třebíčští soudci rozhodují. Jsou kauzy, které už do jejich kompetence nespadají.

27.3.2008
SDÍLEJ:

Budova okresního soudu v Třebíči. I zde leží některé kauzy dlouho. Těžší případy ale končí v Brně.Foto: DENÍK/Michaela Hasíková

Kolik soudců pracuje na Okresním soudu v Třebíči? Má třebíčská instituce soudců dostatek? Narážím na informaci, že tu vypomáhá jeden z Brna.
Na Okresním soudě Třebíč pracuje 12 soudců, z toho jeden soudce je na dlouhodobé stáži u Krajského soudu v Brně, tedy vaše informace byla mylná, naopak, náš soud vypomáhá soudu nadřízenému.

Dokázal byste specifikovat, co nejvíce v současnosti komplikuje práci soudcům v Třebíči?
Je to více věcí. Určitě složitost doručování soudních písemností, fiktivnost uváděných adres, neúčast, jak účastníků řízení, tak svědků u jednání soudu či hlavních líčení, nutnost znaleckého zkoumání a podobně.

Máte podchyceno statisticky, jak dlouho průměrně trvá, než třebíčský soud vyřeší případ?
Na úseku trestním je průměrná délka řízení do jeho skončení 77 dnů, na úseku občanskoprávním toto nelze určit, první jednání ve věci bývá nařizováno do jednoho měsíce.

A který případ se v Třebíči soudil či soudí nejdéle?
Jde o spory, které se týkají restitučních nároků, v současné době je to jeden případ z roku 1995, jde o úsek občanskoprávní. Na úseku trestním k 1. březnu 2008 byly vedeny tři věci starší jednoho roku.

Jakými případy se nejčastěji třebíčský soud zabývá?
Jde o majetkové spory, potom řízení vyplývající ze zákona o rodině, majetková trestná činnost, trestná činnost v dopravě, trestná činnost proti životu a zdraví.

Které už do vaší kompetence nespadají?
Pokud jde o úsek občanskoprávní, nesoudíme spory týkající se ochrany osobnosti, autorského práva, důchodového pojištění, důchodového zabezpečení, obchodní věci nad sto tisíc korun a další. Na trestním úseku se pak nezabýváme trestnými činy, kdy dolní hranice trestu odnětí svobody činí nejméně pět let.

Jak dlouho soudíte a který případ, se kterým jste se setkal, ze svého pohledu považujete za nejkřiklavější či nejzajímavější?
Soudní praxi vykonávám mnoho let, každý případ či věc má své individuální i obecné znaky, skutkovou či právní náročnost. Každý člověk je jiným subjektem, proto každá věc přináší něco nového a neopakovatelného.

Hana Jakubcová

Pobočka krajského soudu má zelenou

Jihlava/ Brno - Vysočině chybí krajský soud. Lidé z Vysočiny musí jezdit k soudům do třech dalších krajů. Blýská se ale na lepší časy. Parlament nedávno schválil návrh Zákona o zahájení činnosti Krajského soudu v Brně – pobočky v Jihlavě. Tím dal Vysočině zelenou.

Podle Miroslavy Sedláčkové, mluvčí Krajského soudu v Brně, se v současné době čeká na podpis prezidenta republiky, který je posledním článkem schvalovacího řetězce.

Datum, kdy pobočka na Vysočině začne fungovat, je ale v tuto chvíli velmi těžké stanovit. „Po podpisu prezidenta se ještě musí čekat, až zákon nabyde účinnosti. Po nabytí účinnosti by se pobočka měla rozjet,“ pokračuje Sedláčková.

Rozvrhnout se ještě také musí agenda, tedy jaké případy bude jihlavská pobočka řešit. Podle návrhu výše zmíněného zákona se předpokládá, že zahájení činnosti pobočky v Jihlavě si nevyžádá zvýšení počtu míst soudců.

Pavel Med

INFOGRAFIKY

#nahled|https://g.denik.cz/33/b1/ftg_infografika_soudci_soudy270308_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/33/b1/ftg_infografika_soudci_soudy270308.jpg|Infografika#

Autor: Hana Jakubcová

27.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Havlíčkův Brod – Povedený návrat. Hokejový útočník Lukáš Endál, stejně jako v loňské sezoně, pohostinsky nastoupil za Slavii Praha ve WSM lize. Hráč Havlíčkova Brodu podal v utkání skvělý výkon a především jeho zásluhou sešívaní ve šlágru kola porazili České Budějovice 2:1.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení