Snaha o získání chráněného označení podle něj ztěžovaly mnohé překážky – po privatizaci nezájem vlastníků značek o propagaci kmínu nebo změny podmínek pro udělení známky „za pochodu“. Představil také logo ve tvaru rostliny kmínu, která značku Český kmín nyní reprezentuje. Od Nového roku by pak všechny chráněné produkty v Unii měly pro dobrou rozpoznatelnost nést jednotné logo.

Kameník vzpomněl práci zesnulého kolegy z České Bělé Františka Procházky, který svůj profesní život kromě lnu zasvětil i kmínu – údajně vůbec nejstaršímu koření v Evropě. Procházka stál u zrodu odrůd, jimiž se místní pěstitelé nyní mohou pyšnit, a které platí za standard kvality napříč ostatními zeměmi. Jména dvou z nich (PROCHAN a KEPRON) nesou část jeho příjmení.

Certifikát sice pěstitelé ještě v ruce nedrží, ale protože žádný členský stát zavedení označení nenapadl, je vše už jen otázkou času.

Přítomný senátor Petr Pithart poznamenal, že při existenci takto kvalitních českých odrůd je s podivem, že Česká republika kmín stále dováží. Kameník vyjádřil naději, že s vyšší výkupní cenou se i pěstitelství kmínu u nás nyní povede lépe.