„Město v současnosti vlastní 1400 bytů. Aby všechny odpovídaly standardním podmínkám 21. století, museli bychom do jejich rekonstrukce investovat zhruba 230 milionů korun,“ vysvětlil místostarosta Čeněk Jůzl.

Město však v současnosti může prodat 430 bytů, zbylé jsou určitým způsobem vázané například zástavním právem.

„Ekonomicky výhodné pro město se proto zdá být řešení, kdy zisk z prodaných bytů, což by mohlo činit přibližně 150 milionů korun, vložíme do oprav zbývajících devíti set,“ domnívá se místostarosta Jůzl.

Budou dražší

Zásady privatizace městských bytů budou téměř stejné jako loni se dvěma rozdíly. „Upustili jsme od prodeje bytových jednotek právnickým osobám a upřesníme pravidla, za kolik se bude prodávat metr čtverečný v konkrétním domě, čímž se vyhneme tahanicím o cenu,“ poznamenal Jůzl. Podobně jako v první vlně bude platit 27,5 procenta slevy z odhadní ceny, 15 procent za rychlou akceptaci a desetiprocentní vrácení z ceny jako příspěvek do fondu oprav.

Podle předběžných plánů by radnice chtěla dopisy s nabídkami rozeslat nájemníkům začátkem září. „Předpokládáme, že prodej bychom mohli završit v průběhu příštího roku,“ doufá místostarosta Jůzl.

Byty na prodej budou v lokalitě Na Výšině, asi 380 bytů, zbytek zahrnuje jeden vchod paneláku na Pražské ulici naproti restauraci Rozvoj, dva bytové domy na rohu Žižkovy a Plovárenské a jeden byt v Nádražní ulici, v domě vedle hostince U Kroupů. V těchto dnech se radnice chystá zpracovat odhady na jednotlivé typy bytů. Nájemníci však podle místostarosty Jůzla musí počítat s tím, že ceny budou o něco vyšší. „Například byty Na Výšině jsou novější, jejich hodnota je tedy větší,“ zdůvodnil.