Rada kraje před několika dny schválila zásady pro udělování medailí. „Jde o novinku, takže na nominace osobností není mnoho času. Podávat je může kdokoli do 30. dubna. Měly by být navrženy lidé, kteří mají nadregionální zásluhy,“ vysvětlila starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová, která je zároveň radní kraje.

Každý materiál má svůj význam. Kamenná medaile je nejvyšším oceněním a držitelem se může stát člověk, který svým mimořádným, jednorázovým nebo celoživotním dílem přispěl k rozvoji kraje. „Kámen zde vyjadřuje stálost a trvalost, stejně jako by měly být činy držitele trvale zapsány v myslích lidí,“ píše se v návrhu usnesení rady kraje.

Skleněnou mohou dostat úspěšní umělci, sportovci, pedagogové i zaměstnavatelé, kteří svou práci přispívají k rozvoji kraje. Dřevěná je určena mladým lidem, kteří prezentují kraj.

Přibude i bronz

V první fázi si vzal přípravu medaile za své hejtman Miloš Vystrčil. Jeho tým oslovil sklářskou a kamenickou školu ve Světlé, aby připravila několik návrhů. Nejúspěšnějším byl známý sochař Radomír Dvořák, který je spojován nejen s monumenty v zatopených lipnických lomech.

„Neuvažoval jsem o tom, kolik by měla stát nebo jak bude pracná, jen jsem nepoužil žádný znak kraje a písmenka, možná proto se líbila. Navíc jsem jako další materiál navrhl bronz, takže Slévárny v Novém Ransku budou odlévat stovku pamětních bronzových medailí pro význačné návštěvy,“ řekl Dvořák. Ten má za úkol vyrobit letos dvacet medailí dřevěných, světelská škola zajistí dvanáct skleněných a osm kamenných.

Konečný výběr provede porota složená z deseti lidí z nejrůznějších oblastí od rektora jihlavské vysoké školy, přes radní Marii Černou po šéfa ČSTV na Vysočině. Havlíčkobrodsko jako jediný okres svého zástupce v porotě nemá. „Havlíčkobrodsko má mimořádné zásluhy v tom, že idea vznikla tady, duchovním otcem je Radek Dvořák, a proces předávání bude připravovat ředitel brodského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička,“ zdůvodnila Jana Fischerová.

Anketa: Komu byste dali medaili a proč

Hana Nosková
51 let, ošetřovatelka, Havlíčkův Brod

Nikdo mě nenapadá. V Brodě vidím víc nedostatků než zlepšení. Radní by se měli více starat o dopravu, zeleň a čistotu města. A proč teď ve třetí vlně prodávají byty o tolik dráž, než ve vlně první?

Hana Fikarová
25 let, pracovnice pro styk s veřejností, Přibyslav

Učitě by si ji zasloužili zaměstnanci Oblastní charity Havlíčkův Brod, kteří obětavě pečují o nemocné, seniory a osoby s handicapem. Dávají do toho velký kus srdce. Stejně si cením práce dobrovolníků.

Zdeněk Rédl
52 let, nezaměstnaný, Havlíčkův Brod

Medaili by měli dostat místní doktoři. Zachránili mě, když mi vzali část žaludku. Teď mám problémy s nohama – to také dělali co mohli. Jejich jména neznám, ale chtěl bych jim tímto poděkovat.

Petr Dzurko
49 let, dělník, Havlíčkův Brod

Pochválit bych chtěl Josefa Dzurka, syna svého bratra. Je zaměstnaný u firmy Holešák a dohodil tam práci už nejméně deseti dalším Romům. Dalším klukům sehnal zaměstnání u technických služeb.

Anketa: Jan Typlt