Knihovna původně obsahovala množství historických knih, které pocházely z dob založení školy. Velkou část z nich však komunisté v 50. letech zcenzurovali, nebo zlikvidovali. Kvůli nevhodnému obsahu bylo za totality zničeno téměř 30 milionů svazků.

Dlouhá léta se k obnově a katalogizaci gymnaziální knihovny nikdo neměl, nyní se však sešla skupina tří mladých učitelů, která se do mravenčí práce pustila. „Chtěli jsme do této činnosti zapojit i studenty a povedlo se. Našli jsme totiž způsob, jak práci propojit s výukovým plánem,“ vysvětluje češtinář Aleš Říman, který se úklidu knihovny ujal spolu s Danielem Korábem a Hynkem Bouchalem.

Studenti s učiteli se snaží co nejpodrobněji poznat obsah depozitáře, ocenit hodnotu knih, která se u některých pohybuje kolem deseti tisíc korun, a dostat je z neodpovídajícího prostředí. Do rukou se jim dostávají opravdové skvosty, přestože si to často neuvědomují.

„Já tady vytvářím seznam komunistické literatury, a to mě zrovna moc nezajímá,“ probírá se otrhanými svazky sedmnáctiletý septimán Vladimír Zeman.

O rok starší maturantka Marta Cicálková má však na ideologické spisy jiný názor: „Mě zaujala díla Zdeňka Nejedlého, protože podle mě dobře pomáhají pochopit rozdíl mezi tehdejším a dnešním světem.“ Učitel Říman objevil mezi množstvím svazků mimo jiné první překlad finského národního eposu Kalevala nebo stará vydání děl českých autorů.

Nejvíc ho však zaujaly Sabinovy Dějiny literatury z roku 1863. „O téhle knížce jsme se učili na vysoké škole, ale nikdo z nás ji nikdy neviděl. Já jsem ji tu našel v poměrně dobrém stavu. Ani po 150 letech nemá rozpadlou vazbu a je reprezentativně vyvedená.“

Kuriózní svazky

Kromě starých knih tam jsou spisy z období let 1948 až 1989, kdy Československo ovládali komunisté. „Tyhle svazky jsou kuriózní v tom, že se tváří jako vysoká literatura tehdejší doby a jsou dokladem, na jaké úrovni idealizovaná komunistická literatura byla,“ usmívá se Aleš Říman.

Práce v knihovně se podle něj protáhne až do podzimu. Cílem je vytvořit přehlednou sbírku knih, která by měla být přístupná všem studentům školy.

Aneta Štefánková