Že jsou Habry jedním z nejstarších měst na Havlíčkobrodsku možná lidé tuší, ale že se pod ním dodnes nachází spleť podzemních chodeb je známo asi pouze části místních. Přitom téměř každý dům na náměstí má sklep, který byl součástí těchto chodeb. Jejich ústřední křižovatka čtyř chodeb pod zemí se nachází někde před domem, kde mají dnes skladiště drůbežářské závody Xaverov.

„V minulosti to byl dům židovské rodiny Lustigů, která tu kdysi dávno měla vinopalnu a pálila se tu pravá haberská žitná. Ta se pak rozvážela do sousedních obcí a hospod,“ vysvětlil na úvod místní kronikář a znalec historie Josef Mendl. Právě s ním jsme se do podzemí podívali.

Několikrát se propadly

V průjezdu domu vlevo se nenápadnými dveřmi dostaneme až nad schody do sklepa. Není sem přivedena elektřina, takže nám místní hasiči přivezli silné baterky. Dole pod schody na nás čeká klenutá chodba s neprostupnou černou tmou.

„Výška chodby je asi dva metry, šířka něco přes tři. Dnes je částečně zasypaná. Před námi je vidět zazděný vstup, kterým bychom vešli do chodeb pod náměstím,“ dodal. Doložených je dnes zhruba osm set metrů chodeb, a to hlavně kvůli tomu, že se několikrát na náměstí propadly.

Ale proč tady vlastně systém chodeb vznikl? Odpověď je jednoduchá: války. „Není to podložené, ale v Habrech žila odnepaměti početná židovská komunita a Židé si prý nechávali chodby budovat, aby si tu mohli schovat majetek a ukrýt se i sami v případě válek. Chodby byly vyvedeny až za hradby, aby mohli utéct,“ pokračoval Josef Mendl. Válek tudy prošlo bezpočet. Vzpomeňme třeba bitvu u Kutné Hory, kde zápolil Jan Žižka se Zikmundovými vojáky.

„Když České země napadli Švédové, nemalé škody nadělali i na Habersku. Tenkrát město bylo téměř vypáleno včetně několika osad. Ve starých spisech je psáno, že muži byli většinou pobiti, ženy znásilněny a děti rozsekané na kousky,“ prozrazuje krutou minulost města kronikář.

Radnice má podle starosty Jiřího Rainiše v plánu část chodeb zpřístupnit, aby byla vidět historie Habrů. Další atrakcí pro turisty by měly být středověké pranýře na náměstí.