„Bohužel, dosud se tak nestalo. Podle zákonů České republiky s tím nemůžeme nic dělat. Trápí nás to, protože Sobíňovu se jinak daří. Rozrůstá se, návštěvníkům má co nabídnout a je škoda, že zrovna krásnou náves hyzdí ruina,“ říká s ustaraným výrazem starosta Václav Ležák.

Loni v květnu nastala v případu změna. Bývalý majitel nebyl schopný splácet dluhy a polorozbořený dům v Sobíňově zabavil pražský exekutorský úřad.

„Exekutoři nechali udělat znalecký posudek, který však stále, skoro po roce, nenabyl právní moci. Až se určí cena nemovitosti, obec Sobíňov ji plánuje odkoupit a zbourat,“ přiblížil postup likvidace stavby advokát Josef Chlubna, který se případem zabývá.

Starosta Václav Ležák se snaží urychlit řešení problému dopisem ombudsmanovi Otakaru Motejlovi. „Ombudsmana jsem se v něm ptal, čím je nečinnost úřadů v této věci způsobená a jestli je to běžná advokátní praxe.“

Rozpadající se objekt se nachází v blízkosti takzvaných Medových chaloupek – pestře pomalovaných stavení, na které jsou místní lidé náležitě pyšní. V kontrastu s udržovanými domky vyniknou zbytky ohořelých cihlových zdí s hnijícími dřevěnými vraty a trčícími štíty ruiny dvojnásob. K torzu domu patří také zahrada, na které je stará studna, rozházený stavební materiál a neudržované roští.

Nemohou nic dělat

„To víte, že nám to vadí, ale co můžeme dělat?“ lamentuje starší paní, která vychází z místní prodejny.

Sobíňovští se s problémem polorozpadlých objektů potýkali už v minulosti: „Trápila nás poničená vlaková zastávka v oblasti Sopoty, kterou se nám však po jednáních s Českými drahami podařilo opravit. Problémem zůstává kromě ruiny na návsi ještě jeden opuštěný dům na území naší obce. Patří člověku, o němž nikdo neví, kde je. Takže řešení je také v nedohlednu,“ říká starosta Ležák.

Místním tak nezbývá než věřit, že vzkvétající vesnici vysvobodí od nevzhledných staveb čas.

Aneta Štefánková