„Já když jsem ho viděla poprvé, říkala jsem si: hele, malé Pendolino!“ ohodnotila vlak, z něhož právě vystoupila, Karolína Prokšová, která spolu se sestrou Terezou dojíždí do krajského města z Luk nad Jihlavou.

Dvě nové soupravy budou jezdit na tratích Brod – Žďárec u Skutče a Brod – Kolín. Po celé republice Regionov jezdí na padesát, ale do roku 2010 by jich měly České dráhy obdržet od šumperské společnosti Pars nova dokonce stovku.

Tyto soupravy vznikají kompletní rekonstrukcí starších motorových vozů řady 810. „Je to jedna z možností, jak rychle a poměrně levně nabídnout cestujícím větší komfort na regionálních tratích,“ sdělil mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Dvouvozová Regionova přijde na 20 milionů korun. „Dodávka souprav je impulsem pro oživení průmyslu – naprostou většinu dílů máme od českých dodavatelů,“ doplňuje ředitel Pars novy Tomáš Ignačák.

Co soupravy umí?

Hnací soustrojí tvoří šestiválcový přeplňovaný motor Tedom (Liaz) o výkonu 242 kilowattů ve spojení se čtyřstupňovou hydromechanickou převodovkou. Elektricky řízená hlavní brzda s BSE je doplněná brzdou přídavnou a brzdami záchrannými. Alternátory dobíjejí baterii společnou pro oba vozy, ale rozdělenou na část provozní a startovací. Vnější osvětlení je na každém čele tvořeno trojicí halogenových reflektorů a dvěma červenými pozičními světly. Vnitřní osvětlení je zářivkové.

Řídicí systém umožňuje ovládání až tří spojených souprav tohoto typu z jedné kabiny najednou. Souprava je vybavena audiovizuálním informačním systémem s vnějšími a vnitřními informačními tabulemi. Systém může přijímat data pomocí bezdrátové technologie wi-fi.

Topení v obou vozech soupravy je teplovodní, přičemž každý vůz má vlastní agregát. V motorovém voze se prostřednictvím chladicí soupravy využívá i tepla od motoru. Další topení může v části soupravy vhánět do prostoru teplý vzduch také při nastupování a vystupování cestujících.

V nízkopodlažní části najdeme zádržný systém pro zajištění vozíků, kočárků a jízdních kol. Soupravy mají bezbariérové WC. Mimochodem, je vybaveno také pultem pro přebalování nemluvňat!