„Nemáš v kapse zbytek chipsů?“ Ptá se z legrace tatínek svého synka, který bedlivě sleduje dění na cvičišti. Tam právě další ze čtveřice cvičených psů, mezi nimiž byl i dvojnásobný mistr republiky, zkouší najít v plechovkách na kolotoči drogu.

„Psi dříve reagovali především aktivně, tady pokud něco našli, hrabali, štěkali a jinak aktivně upozorňovali pána na nález. Dnes už jsou spíše cvičeni tak, aby při nálezu změnili polohu do sedu nebo lehu. Při hledání výbušnin je to i pro ně bezpečnější,“ vysvětloval divákům jeden z vojáků a dodal, že pro psy je hledání a výcvik hra, a odměnou je jim především oblíbená hračka.

Ukázková půlhodina, s níž jezdí vojenští policisté v létě i na dětské tábory nebo do škol, obsahovala i hledání drog a výbušnin v autě nebo po kapsách lidí. Mezi dětmi se rychle našlo osm dobrovolníků, z nichž dva měli v kapse hledaný materiál.

Pro děti toho bylo ovšem na přibyslavském letišti připraveno mnohem víc. Hlavně šlo o soutěže zaměřené na paměť, manuální zručnost, logiku či poznávání lesních zvířat a rostlin. Svatojiřské slavnosti pořádali přibyslavští skauti a přišlo přes sto lidí.