Jára Cimrmann českých zahrádek opět představoval návštěvníkům svůj univerzální trhač jablek.

Dřevěnou hůl s nástavcem na konci lze použít různě. Dají se s ní česat jablka, vyměňovat žárovky, sundávat ořechy ze skříně. Můžete s ním vybírat vajíčka z kurníku i sundat kočku ze stromu.

Kdo je šikovný, může si trhačem podávat i pivní láhve.

Od té doby, kdy se pražský inženýr v důchodu vrhl na domácí kutilství, objevil se asi osmašedesátkrát v různých televizních pořadech. V archivu si schovává celkem 52 výstřižků z různých novin. Zúčastnil se několikrát zahrádkářských veletrhů v Rakousku. V německém Lipsku byl na různých výstavách víc než desetkrát.

Ruční výroba je drahá

Jak vysvětluje, cizinci objevili kutila Slabého na českobudějovické výstavě Země živitelka. Pořadatele zahraničních výstav zaujal český prodejce a jeho trhač univerzál jako zajímavá kuriozita. „V cizině si váží lidí, kteří dovedou ještě ruční práci, protože tam se většinou všichni spoléhají na strojní výrobu. Udělat si něco sám kvalitně doma, skoro na koleně, umí málokdo. Takzvaná hand made je tam žádaná, ale drahá,“ vysvětluje Vladislav Slabý.

Na českých výstavách, hlavně na tradiční Zahradě o jeho výrobky už takový zájem není. „Já to dělám pro zábavu,“ tvrdí bývalý inženýr s vědomím, že jeho kouzla s trhačem jsou pro stálé návštěvníky Zahrady spíš humorným zpestřením.

A proto ke své produkci přistupuje s patřičným nadhledem. Svůj stánek zdobí žertovnými nápisy, nabízí kolemjdoucím, aby si trhač-univerzál vyzkoušeli, srší humorem.

Bojí se…

Pořídil si i sbírku z výroků kolemjdoucích, proč se jeho zboží vyhýbají obloukem. Tady je malá ukázka: „Bojím se. Bolí mě nohy. Mám plné ruce. Nejsem žádný demonstrátor.“ Potenciální zákazníci se baví, bohužel nakupují málo.

Ale vynálezce se na ně nezlobí. „Bez práce a v nečinnosti bych umřel,“ říká český zahrádkářský vynálezce. Alespoň v této chvíli se tváří skutečně vážně.