„Supermarket ve Ždírci nad Doubravou, to je sen snad všech ždíreckých nakupujících,“ řekl starosta Jan Martinec. Letos se snad už věc podaří. „Je to nejvyšší čas, sídliště se tady rozrůstají, takže supermarket je víc než potřeba,“ vyjádřil se Vladimír Culek.

Developerská společnost Nimiru z Havlíčkova Brodu po všech problémech a více než ročních tahanicích konečně zajistila partnera, který v třítisícovém městě vyřeší zoufalou situaci ohledně nakupování. Se stavbou se má začít už v květnu, do listopadu by tu mohl vyrůst supermarket Albert.

Dalším místem, kde si občané stěžují na nedostatek míst k nakupování a malou konkurenci mezi prodejci, jsou Ledečtí. Tak se o výstavbě supermarketu začalo mluvit v roce 2006, kdy společnost provozující supermarkety Billa projevila zájem o místo v centru města na místě kina. Supermarket měl stát do konce roku 2007, což se nepodařilo.

Kino si nechtěli dát vzít

Výstavbu zdržovala řada věcí včetně protestů obyvatel proti bourání kina. Billa odkoupila od města pozemky a zavázala se vbudovat supermarket do dvou obvodových zdí kina, aby se co nejméně narušila architektonická podoba centra. „V tuto chvíli jednáme s Povodím Vltavy o zmenšení záplavové oblasti, která zasáhla i prostor, kde by mělo stát parkoviště u Billy. To nebylo při žádné povodni vodou zasaženo, takže není důvod, aby v záplavovém území figurovalo,“ vysvětlil starosta města Stanislav Vrba.

Mezi tím se o Ledeč začal zajímat další řetězec, který již zakoupil pozemky v Koželské ulici. Je tedy možné, že po letech volání po supermarketu, budou mít Ledečtí hned dva. O stavbu supermarketu mají zájem i obyvatelé Přibyslavi, a netají se názorem, že by stávající prodejna Jednoty potřebovala konkurenci.

Zatím ji má pouze v podobě „večerky“, kterou provozují obchodníci z Vietnamu. Přibyslavským na Jednotě vadí vysoké ceny zboží a systém prodeje, kde u velkého procenta sortimentu úplně chybí cenovky na regálech.

Obchodníci se hájí tím, že nechali v obchodě instalovat elektronickou „čtečku“, kde si mohou zákazníci ceny zkontrolovat. Starší zákazníci ale neumějí stroj obsluhovat a stydí se prodavačky žádat o pomoc.

Hypermarkety již útočí i na menší města

Praha - Místem, kde se v Česku nejvíce nakupuje, jsou hypermarkety. Řetězce tohoto typu doslova opanovaly trh, teď se navíc chystají proniknout do menších měst. Nejvíce hypermarketů má letos vyrůst ve městech s počtem obyvatel pod padesát tisíc. V loňském roce bylo otevřeno šest nákupních center, podle průzkumu Deníku jich je 103 ve výstavbě a další desítky jsou v plánech obchodních řetězců. Celkem jich v republice podle našich zjištění funguje 1113.

„Že se hypermarkety stěhují do malých měst, je způsobeno tím, že ve větších městech ubývá volných ploch k nové výstavbě a tržní potenciál je už téměř vyčerpaný,“ vysvětluje František Diviš ze společnosti Incoma Research.

Pro města s menším počtem obyvatel se počítá s menšími projekty. Zatímco pro Prahu jsou obvyklé hypermarkety s rozlohou okolo deseti tisíc metrů čtverečních, pro menší města by to mělo být zhruba třikrát méně.

Na novou konkurenci se připravují menší regionální prodejny, které se spojily pod značku COOP.

(vj)

 Infografika

reportéři Deníku