„Samozřejmě, že občas v okolí obce objevíme pohozený pytel s domovním odpadem, ale nevěřím, že to dělá někdo z místních. Každý má svou popelnici, platí za domovní odpad. V obci jsou kontejnery,“ zdůrazňuje Jecha.

S ohledem na místa, kde se pytle nejčastěji nacházejí, se podle jeho názoru jedná zřejmě o „lufťáky“. Jezdí se na Vysočinu rekreovat, odpadků ze svých chat a chalup se pak zbavují tímto způsobem.

„Poté, co jsme zlikvidovali černou skládku v katastru obce směrem na Chotěboř, je poměrně klid. Dřív to bývalo horší,“ konstatuje starosta Sobíňova na Ždírecku Václav Ležák. Občas se sice nějaký nepořádek objeví, ale o ten se postará obecní zaměstnanec a uklidí ho, kam patří.

Ani podle starosty Ležáka se na odhazování pytlů s odpadky do přírody zřejmě nepodílejí místní. Jasně modré pytle s odpadem ve škarpě kolem silnice. Občas bývají otevřené, obsah se volně povaluje kolem.

Takový obrázek se pravidelně naskýtá cestujícím linkovým autobusem mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem na Přibyslavsku. „Něco takového nedělají místní,“ je přesvědčena starostka Stříbrných Hor Marie Kolláriková.

Pachatel je neznámý

Uvádí přitom další příklad lidské bezohlednosti. Obecní kontejnery kdosi používá už delší dobu jako odkladiště. Úklid nepořádku zaplatí obec.
„Nejedná se jen o kontejnery. Na hranici, kterou jsme měli připravenou na tradiční pálení čarodějnic, kdosi odložil staré pneumatiky. Pachatel opět neznámý, nikdo nikoho neviděl,“ povzdechne si starostka Kolláriková.

Právě z těchto důvodů nechali svého času v Krátké Vsi odstranit z centra obce sběrný kontejner. Projíždějící motoristé tam házeli doslova, co se dalo.
Náklady na vývoz kontejneru platila obec. Z těch samých důvodů nechalo městečko Česká Bělá obehnat plotem svůj sběrný dvůr, aby jeho prostory sloužily jenom místním, kteří úřadu v Bělé řádně platí za svoz komunálního odpadu.

Ne vždy „rozsévači odpadků“ uniknou bez povšimnutí

Havlíčkův Brod - Jak je vidět, mnoho lidí zřejmě považuje riziko dopadení za mizivé a vesele používají příkopy u silnic i jiná místa v krajině jako skládku.

I na ně ale občas dojde: před dvěma týdny, konkrétně 22. dubna před osmou hodinou večerní, přistihla hlídka strážníků havlíčkobrodské městské policie dva muže, kteří v zalesněné lokalitě Vlkovsku vykládali z přívěsného vozíku stavební suť.

„Strážníci na místě provedli kontrolu obou mužů a fotodokumentaci založené skládky. Následně byli muži vyzváni k uklizení sutě,“ informoval Stanislav Čeloud z vedení městské policie. Přestupek byl postoupen správnímu orgánu. Dvojice se ale zjevně zalekla hrozícího postihu – když strážníci později večer místo znovu kontrolovali, bylo už vše uklizeno.

Brodskou radnici trápí kromě černých skládek ještě jeden problém, totiž nepořádek kolem kontejnerů. Dokonce vyzývá obyvatele, aby upozorňovali na ty, kdo nepořádek dělají. Je k tomu možné využít e–mailovou adresu ozp@muhb.cz. Připojit lze i digitální fotografie doplněné o informace o čase a místě pořízení.
(tt)