Ten se koná ve čtvrtek od 8 do 17 hodin na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě už po šestatřicáté a dorazí na něj přes sto padesát prodejců.

Program bude ale pestřejší. Zahraje tu kapela Nešlapeto z Pilníkova (v 8.30, 10, 11.30 a 13.30), skupina Folk Club z Brielle v Nizozemí (9.30, 12, 13 a 15 hodin) a s irsko-českým folkem se přidají místní ze skupiny The Baskers (v 11, 12.30, 14.30 a 15.30 hodin).

Výběrová akce

Organizaci trhů má na starosti odbor životního prostředí Městského úřadu Havlíčkův Brod. Největší díl práce leží na bedrech jeho pracovníka Bena Trávníčka, který včera řekl:

„Trh je výběrová akce, hlavní je pestrost nabídky pro občana.“ Příprava trvá mnoho dní a pracují na ní lidé z radnice, technických služeb a městské policie. Zájem od prodejců o účast na trhu je velký a v posledních letech vždy přesahuje možnosti organizátorů jejich stánky na náměstí umístit. Řada z nich je proto odmítnuta. Koho však bezpečně na trhu najdete, je Oblastní charita Havlíčkův Brod, Denní stacionář Úsvit, Mateřské centrum Zvoneček a podobně.

„Pár prodejců je i přímo z Brodu, prodávají třeba cukrářské výrobky, výpěstky, tradičními prodejci drobných předmětů jsou brodští Oldskauti. Ale ze seznamu o tisícovce položek je to jen asi dvacítka lidí. Člověk by čekal větší zájem,“ komentoval menší účast místních.

Všichni zájemci musí zhruba dva měsíce před trhem poslat na radnici návratku se svou nabídkou. U ní nesmí chybět ani fotodokumentace. „Chceme vědět předem, s čím prodejci přijedou. Podle toho je pak také vybíráme,“ dodal ještě.

Někteří trhovci jsou tak dobří, že mohou jezdit každý rok, z ostatních vybírají na radnici podle jejich nabídky, jejich přístupu v minulých letech a podobně. Snaží se vyhovět i těm, na které se v minulosti třeba nedostalo místo.

A co si tedy například koupíte zítra na brodském náměstí? Medovinu, keramiku, obrazy, své umění tu bude prodávat mistr kovář i pekař, a to stále není vše…