Z Havlíčkobrodska tu bylo pár zástupců, kteří se řadí k těm tradičním. Jedním z nich je Zahradnictví Ladislava Křesťana, které sídlí přímo v Havlíčkově Brodě.

„Vynechali jsme pouze první rok, ale od druhého se účastníme pravidelně. Od začátku máme také na Ostrově své stálé místo, takže lidé vědí, kde nás pokaždé najdou,“ prozradila Dana Křesťanová rychle mezi dvěma zákazníky. Zájem o jejich expozici byl totiž velký.

Neustále v pohotovosti

Jen těžko se zahradnici odhadovalo, kolik květin museli na začátku veletrhu navézt. Ale šlo o plnou velkou dodávku. „Nakládali jsme stovky přepravek a v některých jsou čtyři nebo také dvacet květináčků. Muž a syn jsou neustále v pohotovosti, a když něco dochází, okamžitě dováží další kousky,“ pokračovala dál.

Podle ní se nedá odhadnout, o co budou mít kupující ten který rok největší zájem. Raději přivezou bohatší sortiment. „Někdy máme pocit, že se sem nevyplatí vozit větší a dražší věci. A letos už jsme tu stihli v prvních hodinách prodat magnólie nebo borovici za dva a půl tisíce, o které jsme ve čtvrtek váhali, jestli ji vůbec brát,“ svěřila se Dana Křesťanová.

Tři dny stát a mluvit

Pokojových rostlin dovezli minimálně, na odbyt šly totiž hlavně květiny do truhlíků a ven do zahrádek.

Víkendová prodejní událost jménem Zahrada se prodejcům sice vyplatí, ale asi jen málokdo by s nimi měnil. „Je to náročné, když máte tři dny stát, a mluvit a mluvit. Někteří prodejci u toho sedí a nechávají mluvit své reklamy, ale my k tomu musíme dávat komentáře a poradit lidem, jak co zasadit, jak moc sluníčka, jak zalívat, stříhat. Pak jsme umluvení, ale pokaždé tu najdeme nové zákazníky,“ řekla Křesťanová a vesele dodala: „Po víkendu ale říkám, že bych na jeden den potřebovala samotku, abych se z toho dostala a nemusela mluvit.“