Ti hovořili o poslední vlně odprodeje městských bytů jejich nájemníkům, plánům na budování cyklostezek nebo o tom, jak stát postupuje v plánech na budování dalších částí městského obchvatu (těm, kdo na náměstí nebyli, zprostředkujeme jejich odpovědi v dalších vydáních).
Dalším z probíraných témat bylo, proč město ve srovnání s hokejem málo podporuje ostatní sporty. Právě tady se ze středu přihlížejících poprvé ozvala silná kritika. To, že na hokej jdou v Havlíčkově Brodě nepoměrně větší částky, než na jiné sporty, totiž pálí mnohé – vzpomeňme stesky lidí kolem krasobruslení nebo basketbalu.
Mistryně si musejí vše zaplatit
„Jak mám vysvětlit rodičům, že k částkám za samotný trénink musí hradit i tolik dalších věcí – dresy nebo cestovné na mistrovství?“ zlobil se trenér cvičenek fitness aerobiku Robert Mrkvička. Loni jeho svěřenkyně z brodského Fanatiku přivezly z Běloruska titul mistryní světa a každá členka vítězných týmů dostala od města dva tisíce korun. Na celoroční činnost ovšem občanské sdružení letos nedostalo nic. A to ho čeká další mistrovství v Moskvě, které bude mnohem dražší.
„Přiznávám, že jsem udělal chybu, vyúčtování potřebné k udělení grantu jsem přinesl týden po termínu. Sankce ale byla nepřiměřeně tvrdá – hned přišla čtyřprocentní srážka z celkové sumy pro rok 2007,“ říká trenér. „Radní mi sice po získání titulu klepali po ramenou a říkali, ať na letošek zažádáme místo grantu o dotaci, že určitě něco dostaneme. Pak ale přišla od zastupitelstva lakonická odpověď – Vaše žádost se zamítá,“ dodal Mrkvička, který má ve své péči dvě stě dívek cvičících aerobik.
Zatím to vypadá, že pokud se nepodaří získat soukromého sponzora, budou rodiče každé ze cvičenek muset zaplatit náklady na cestu do Moskvy v plné výši. Tedy asi patnáct tisíc korun.
Místostarosta Čeněk Jůzl na stížnost reagoval: „Já jsem byl pro to, abyste peníze dostali. Rozhoduje ale celé zastupitelstvo, museli byste se ptát těch, kteří hlasovali proti.“
„Hokej má ve městě dlouhou tradici, někdy je vnímán dokonce jako kultura. Jiná města s prvoligovými týmy dávají do hokeje ještě více,“ hájil podporu sportu na ledě Libor Honzárek. Dodal, že je třeba zohlednit, že na hokejová utkání chodí v průměru kolem půldruhého tisíce diváků. Takový zájem skutečně jiný sport těžko prokáže.
Věc má ale i jiné stránky, než zájem publika. Trénování aerobiku je podle Mrkvičky smysluplným využitím času desítek dívek přímo z Havlíčkova Brodu. Klade to do kontrastu s tím, že místní hokejový klub investuje do nákupu hráčů odjinud.
Lidé odcházeli vesměs spokojeni. „Od místostarostů se o těch tématech dozvíme víc, než třeba od přátel,“ nechala se slyšet studentka policejní školy Zuzana Fulierová, která byla jednou z těch, kdo po vyplnění a odevzdání kartičky u jednoho ze stánků získala čtrnáctidenní předplatné Havlíčkobrodského deníku zdarma.
Lidé přítomní na Dni s Deníkem odpovídali na anketní otázku týkající se dopravy v Havlíčkově Brodě. I vy máte tuto možnost hlasovat v anketě napravo od tohoto článku.