„Prohledávaný úsek řeky se ale rozšíří. Znovu zkontrolujeme i rybníky,“ uvedl zástupce policejního ředitele na Brodsku Ludvík Miška.

Dobrovolní kynologové jsou také ochotni pokračovat, přestože většinou dojíždějí z velké dálky. „Naši přepravu do Brodu organizuje policie, vezli jsme se už ale i v hasičském voze. Dojíždět budeme tak dlouho, dokud nás budou potřebovat,“ uvedl jeden z nich, Ivan Straka z Českého Krumlova.

Hladina Sázavy byla snížena pomocí „umělého jezu“ u budovy Povodí Vltavy kvůli poslední obecné akci v rámci pátrání po nezvěstném Jakubu Šimánkovi. Potápěči ale ani poté nic nenašli. Nadále už od úterka bude probíhat klasické policejní pátrání pracující s případnými vodítky či svěděctvími.

V úterý si případ přebrala východočeská policejní správa a její specialisté. „Má to nadále statut priority a nadále se na něm intenzivně pracuje,“ sdělil Bohuslav Rada z brodské policie.

Obecně zaměřené pátrací akce nebo kontroly aut jsou jen jedním aspektem pátrání. Druhou jsou cílená prověřování osob nebo míst, obvykle na něčí podnět. Těch se již sešlo více, ale žádná stopa se nepotvrdila. Pokud by se teď Jakub nějaký čas nenašel, nespecifické akce budou postupně ustávat a zůstanou jen ty cílené.

„Pátrání je teď věcí nejen České republiky, ale celého schengenského prostoru. K potřebným údajům, fotografiím a identikitům mají policisté přístup přes internet,“ dodal Ludvík Miška.