Ještě hůř vypadá silnice na dalších stovkách metrů blíže Brodu, kde jsou vyjeté hluboké koleje. „Zajímalo by mě, proč se při rekonstrukci vynechal úsek mezi Květnovem a Skřivánkem, když zde byla všechna potřebná mechanizace, uzavírka, objížďka a podobně. Jaký to má smysl? Bude tento nebezpečný úsek vůbec někdy dodělán?“ táže se naštvaně obyvatel Skřivánku Josef Skala.

„Na vozovce jsou koleje v místě, kde obyvatelé Skřivánku přecházejí na autobus přes vozovku. Silnice je frekventovaná a nedivil bych se, kdyby tu brzy došlo k neštěstí,“ dodává Skala.

Ředitelka krajské správy ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová oponuje, že by byla velmi ráda, kdyby se opravilo vše. „Z finančních důvodů jsme ale nuceni věnovat se jen těm úsekům, které skutečně hoří. Zde jsme museli vyřešit v první řadě kopec. Letos už se další opravy v těchto místech nechystají,“ říká ředitelka a dodává: „Tomu pánovi však velmi dobře rozumím. Silnice pod vlastními okny určitě připadá každému nejhorší v celém kraji. Problematických úseků je však nespočet, daly by se vytahovat jako z balíčku karet.“

Chce to dobrý odhad

Příměr ke karetní hře může posloužit i při vysvětlení toho, jak krajské správy ŘSD „hrají“ o peníze ze státní kasy. Úspěch totiž závisí na správném odhadnutí výše částky, kterou ještě může kraj dostat. Má to něco společného s blufováním.

„Můžu klidně navrhnout projekt za půl miliardy, ale na realizaci pak budeme čekat mnoho let,“ vysvětluje Tesařová to, proč se jihlavská správa ŘSD nyní vydala spíše cestou postupných oprav kratších úseků.

I tak je ročně úspěšných třeba jen pět žádostí ze třiceti.

Letošní léto přinese další vlnu oprav a uzavírek na státních silnicích. Jejich přehled uvádíme v rastru. K většině z nich však dosud není vybrán dodavatel, a tak není zatím známo, jaká omezení na řidiče přesně čekají.

Co nás nemine
I/38 Habry – Havlíčkův Brod: oprava patnáctikilometrového úseku; asi od června do konce října a pak ještě příští rok; omezený provoz po úsecích/polovinách vozovky, řízeno semafory
I/34 Šmolovy: asi od července do října omezení v souvislosti s přestavbou křižovatky
I/19 Stříbrné Hory – Keřkov: od června do října přestavba dvou mostů; provoz na provizorních mostech
I/34 průtah Věží: asi od července do září; oprava vozovky v obci, provoz po polovinách silnice