Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro nemocné Alzheimerem funguje pouze jediné zařízení

Havlíčkův Brod/Břevnice - Trpí ztrátou paměti, dezorientací, bez cizí pomoci se neobejdou. O pětadvacet klientů postižených Alzheimerovou chorobou dnes pečuje specializovaný Domov pro seniory v Břevnici.

17.5.2008
SDÍLEJ:

Celodenní odbornou péči mají zajištěnou obyvatelé Domova pro seniory v Břevnici, které se nedávno stalo specializovaným zařízením pro klienty s Alzheimerovou chorobou.Foto: Hana Hlaváčková

„Otevřít toto zařízení jsme se rozhodli jednak na základě zvyšujícího se počtu našich klientů, kteří Alzheimerovou nemocí trpí. Vedl nás k tomu ale i rostoucí zájem rodin z kraje Vysočina, u jejichž příbuzného se choroba objevila a rodina těžko hledala zařízení, kam nemocného umístit,“ vysvětluje ředitelka Domova pro seniory U Panských Hana Hlaváčková. Domov U Panských využíval objekt v Břevnici jako svoje odloučené pracoviště určený pro běžný typ klientů.

Loni, poté co vedení domova získalo povinnou registraci, začala za přispění kraje Vysočina, který je zřizovatelem domova, přestavba budovy. Vzniklo tak specializované zařízení pro seniory trpící Alzheimerem. Objekt v Břevnici si prohlédla i předsedkyně České Alzheimerovské společnosti a s jeho uspořádáním byla spokojena.

Péče je náročná

V současné době v zařízení pečují o pětadvacet obyvatel z celého kraje Vysočina, jejichž věkový průměr je zhruba 86 let. Nejstarší klientka na podzim letošního roku oslaví 101 let.

„Pečovat o klienty s takovou chorobou je pro personál daleko náročnější. Senioři potřebují individuální přístup, protože stupeň postižení je u každého jiný,“ zdůrazňuje ředitelka Hlaváčková, připomínajíc, že k projevům choroby patří nejen ztráta krátkodobé paměti, ale také například dezorientace, zmatenost a ztráta zájmu o okolí, spojená s postupnou demencí.

O klienty se stará i terapeut, který s nimi trénuje paměť a provádí speciální cvičení. Podle ředitelky Hlaváčkové by se kapacita domova v Břevnici neměla zvyšovat. Zařízení v Břevnici ale nebude do budoucna jediné, které se o takové klienty postará. Počet nemocných Alzheimerovou chorobou se zvyšuje. Proto i běžné domovy pro seniory, které dříve „problémové“ klienty přijímat nechtěly, otevírají pro takto postižené obyvatele zvláštní oddělení.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Ilustrační foto.

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení