Světlá nad Sázavou se v minulých letech přihlásila do soutěže o Cenu Petra Parléře a byla jedním z vítězů. Architekti proto zastupitelům předložili několik návrhů, kterak centrum města oživit a modernizovat. Nejvíce se radnici i lidem líbil návrh dvou autorek, který počítá s rozdělením náměstí na komerční a úřední část a na část duchovní. Jenže ten se teď nelíbí komisi pro rozvoj města…

„Celkem mě to mrzí, protože zrovna tohle rozdělení se mi na tom návrhu líbilo nejvíc,“ povzdychl si místostarosta Josef Böhm. Koncem května se tedy s komisí sejde na pracovním jednání zastupitelstvo, aby se obě strany pokusily sladit svoje představy.

Už se rozhodněme!

„Už se potřebujeme pro nějakou variantu rozhodnout, aby se tím zároveň vyřešila trasa komunikace. Ta je v katastrofálním stavu, a jakmile bude jasné, kudy povede, můžeme začít jednat se Správou a údržbou silnic a Vodovody a kanalizacemi,“ vysvětlila starostka Lenka Arnotová.

Podle Böhma by bylo ideální, kdyby silnice vedla podél severní strany náměstí, kde jsou dnes parkoviště, a místo kulaté zatáčky by na rohu náměstí vzniklo klasické „téčko“. Tím by se náměstí zvětšilo a komunikace značně zmenšila.

Když se vybere trasa brzy, může kraj opravu komunikace zahrnout do svého rozpočtu na příští rok a příští rok by se také mohlo začít s rekonstrukcí.
Souběžně by se připravoval projekt na úpravu náměstí.

Jeho oživení by však mohlo začít později především vzhledem k větší náročnosti příprav.