VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci a příznivci energie z větru: asi 50:50

Havlíčkobrodsko - Je to pozoruhodné: region je v otázce, zda se mají větrné elektrárny stavět nebo ne, rozdělen na dva přibližně stejně silné tábory. A to jak z hlediska názoru lidí, tak jednotlivých zastupitelstev jako celků.

16.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kristina Hašková

Argument přebíjí argument: Je to čistý zdroj energie. Ale málo efektivní, musí se dotovat. Stavby naruší ráz krajiny a budou hlučné. Již stojící elektrárny předvídané problémy nezpůsobují a zajistí obcím stálý a značný příjem.

Příkladem obce, kde se o elektrárny vedl dlouhý boj, je Oudoleň na Chotěbořsku. O stavbě elektráren se tu jednalo přes rok. Nakonec se stavět nebude. Vedení obce se nezalíbily finanční podmínky, které zájemce o stavbu nabízel.

Naopak městys Štoky stavbu již posvětil. V obci Věžnice na Přibyslavsku si dokonce na stavbu a provozování chtěli troufnout sami. Nakonec ze záměru sešlo. Podle starosty Josefa Málka by to bylo pro obec příliš náročné, raději najde vhodnou firmu.

K referendu sáhli v Havlíčkově Borové a Uhelné Příbrami. „Chtěli jsme, aby o stavbě rozhodli občané,“ vysvětlila v Příbrami starostka Marie Ostatnická. Nakonec se ani tady stavět nebude. Důvodem je nevhodný terén. Kdyby u Uhelné Příbrami měly elektrárny stát, musely by být nižší, než si investor přeje.

„Dle vyjádření Vojenské správy se naše katastrální území nachází v prostoru, který omezuje maximální možnou výšku větrných elektráren na 59 metrů nad terénem. Je zde vzdušný prostor pro létání v malých a přízemních výškách,“ upřesnila starostka. V tomto prostoru se nachází více okolních obcí.

Samotný Havlíčkův Brod odmítl žádost firmy o postavení větrné elektrárny u Zbožic, které pod město spadají. „Zúčastnil jsem se semináře v Polné, který pořádal krajský úřad. Bylo tam asi tři sta starostů z celé Vysočiny, odpůrci i příznivci elektráren a také lékaři,“ řekl místostarosta Čeněk Jůzl. Podle jeho slov tam zaznělo několik pádných argumentů proti. „Lékaři nastínili rizika, která hrozí v důsledku překračování hlukových bariér. A neméně důležité je i narušení rázu krajiny,“ vysvětlil důvod zamítnutí stavby větrníku ve Zbožicích Jůzl.

Že seminář vyznívá proti elektrárnám, není ovšem nic divného – dominantní stranou v zastupitelstvu je ODS, která dotované výrobě čisté elektřiny nefandí. Vítr ale není jedinou variantou. V již zmíněné Oudoleni by měla v budoucnu stát dokonce malá elektrárna solární, ale na soukromém pozemku. Sloužit bude jenom svému majiteli.

reportéři Deníku

16.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení