„Téměř rok jsem pracovala s jednou pacientkou, než byla ochotna přijmout fakt, že její zdravotní potíže jsou původu čistě psychického,“ vzpomíná psycholožka Irena Komendová.

Jejím úkolem je například poskytovat krizovou intervenci pacientům, kteří se dozvědí, že onemocněli závažnou chorobou. Nemocným, kteří po složitém operačním zákroku musí radikálně změnit způsob života.

Pohovor s psychologem doporučují lékaři i pacientům, kteří si stěžují na neustálé zdravotní potíže a úporné bolesti. Přitom žádné vyšetření neukáže reálnou příčinu. Tedy se jedná zřejmě o psychické důvody. „Konzultaci s psychologem potřebují i extrémně obézní pacienti, kteří se rozhodnou podstoupit zmenšení žaludku. Aby si ujasnili, co od zákroku vlastně očekávají a jak se dokážou vyrovnat s doživotní změnou stravování,“ uvádí další příklad Komendová.

Podle jejích zkušeností přibývá v poslední době mezi pacientkami i případů poruch přijímání potravy, hlavně anorexií. A to dokonce mezi dospělými ženami kolem třicítky a takzvaného záchvatovitého přejídání. Většinou za problémy stojí touha vyhovět módnímu diktátu a radikálně zhubnout za každou cenu.

Pomoc hledají především ženy

Za dobu, kdy je ordinace psycholožky Ireny Komendové, ji navštívily asi dvě stovky pacientů. Z toho výrazně převažují ženy. „Narozdíl od mužů jsou ženy většinou ochotnější na sobě pracovat a svěřit se s problémem. Muži přijdou až když jde do tuhého,“ upřesňuje psycholožka. Některým pacientům stačí jedna návštěva, jiní chodí pravidelně. V některých případech psycholožka klientům doporučila, že je vhodné, aby při snaze zmírnit svoje potíže spolupracovali i s psychiatrem.

Kromě konzultací s pacienty poskytuje Irena Komendová psychologickou pomoc nemocničním zaměstnancům pracujícím v odděleních, jako je ARO, onkologie a JIP, kde jsou zdravotníci vystaveni dlouhodobému stresu. Vede i semináře komunikace pro zdravotní sestry v ambulancích a relaxační programy.