„Letos dokonce padl rekord v počtu odvezených fůr na skládku a poprvé v historii svozu se nepodařilo se stejným počtem povozů a pracovníků svézt odpad v Přibyslavi za dva dny. Svoz jenom v Přibyslavi trval tři dny,“ konstatuje vedení odboru správy a údržby města.

Zatímco do sběrných surovin bylo odvezeno minimum odpadu, skládka v Ronově nad Sázavou byla zatížena mnohem více než v předchozích letech.
Navíc akce, která měla za úkol chránit životní prostředí, začíná městu přinášet spíš starosti a problémy.

Kyselina teče na zem

Podle organizátorů svozu v těchto dnech do města Přibyslav prokazatelně vozí pytle odpadků a další nepotřebné věci lidé z cizích měst a obcí, kde se zřejmě takovéto akce nekonají.

Dovozci cizího odpadu se často navíc mění ve „sběrače.“ Přivezený náklad vyloží na hromady, a aby nejeli s prázdným vozíkem zpět, naloží železo a další zpeněžitelné věci z hromad, které pak rozházejí po okolí.

„Daleko horší je ovšem to, že tito sběrači vylamují z vyhozených ledniček a mrazáků kompresor s motorem. Tím z ledničky nebo mrazáku unikne veškerý freon do ovzduší a olej z kompresoru vyteče na zem. Stejné to je s autobateriemi, ze kterých tyto party sběračů vylévají kyselinu přímo na místě samém,“ upozorňuje vedení odboru správy a údržby města.

Totéž se děje s televizory a počítačovými obrazovkami. Při jejich rozbití rovněž do ovzduší unikají nebezpečné látky. Svoz velkoobjemového odpadu pořádalo město s cílem šetřit životní prostředí. Pokud by se měl i nadále provádět tímto způsobem, bude to mít spíš opačný účinek. Po této zkušenosti bude podzimní sběr podle městského úřadu organizován jiným způsobem, o kterém budou občané včas informováni.