Možnost zpětné výplaty dvaceti korun z každého metru čtverečního. Takovou výhodu například nabízí obecní úřad v Havlíčkově Borové v případě, že do tří let od koupě parcely bude stát na pozemku zkolaudovaná stavba.

Sobíňov mezi Chotěboří a Ždírcem nad Doubravou se novou zástavbou pyšní už několik let. Přesto má v připravovaném územním plánu zdejší obecní úřad vytipováno dalších čtyřicet pět stavebních parcel ve čtyřech lokalitách. „V současné době nám leží na stole několik rozpracovaných variant, pozemky jsou připravené výhledově. Pro obec je teď prioritní výstavba kanalizace, na kterou jsme dostali dotaci,“ upřesnil starosta Sobíňova Václav Ležák.

Ždírec jde do finále

Se stavebními parcelami se počítá také v Jeřišně, Bezděkově a Uhelné Příbrami. „Připravujeme další parcely v krásném prostředí na jižním mírném svahu. Kdy budou provedeny sítě, nedokážu odhadnout, výhledově tak do pěti let,“ vyjádřila se starostka Uhelné Příbrami Marie Ostatnická.

Ve Vilémově nabízejí zasíťované pozemky přímo k prodeji. Parcely velikosti kolem tisíce metrů čtverečních jsou určené pro dvanáct rodinných domků.
Naopak zásobu pozemků pro rodinné domy pomalu vyčerpává Ždírec nad Doubravou. Od roku 1996 zde bylo vystavěno sto dvacet rodinných domů, dalších 22 je ve výstavbě. Podle starosty Jana Martince připravuje Ždírec nyní v územním plánu poslední lokalitu pro zástavbu. Do deseti let počítá město ještě s dalšími pozemky, přesto se zájem bude muset postupně přesouvat do spádových obcí, jako je Kohoutov nebo Horní a Dolní Studenec.

Martina Hromádková