„Podobné malůvky se nám nelíbí. Dřív tu nic podobného nebývalo. Sprejeři hyzdí město a je to ostuda. Navíc malby těžko můžeme odstranit samy,“ stěžují si pracovnice ždírecké knihovny a informačního centra, které sídlí právě v budově poškozeného kina. Pomalovanou zeď teď mají knihovnice před očima každý den.

„Bohužel, po zkrášlení budovy firmy STUDAS a trafostanice u DIPPu před několika lety se nějaký v uvozovkách umělec, nebo umělci v posledních dnech projevili také u nás,“ povzdechl si starosta Jan Martinec. Není to tak dávno, co si vedení města stěžovalo, že Ždírec začíná platit pomyslnou daň za to, že město leží na hlavním silničním tahu. V poslední době stoupá počet různých krádeží a také vandalismus, který městu způsobuje značné finanční škody.

„V případě pomalování dopravní značky je tato neplatná a je nutné ji vyměnit. Cena? Zhruba dva tisíce korun. Oprava pomalované fasády vyjde o něco dráž,“ vypočítává následky vandalských řádění starosta Martinec.

Nejde jen o peníze

Radnici nejde jenom o peníze. Poukazuje na to, že někdo ničí společný majetek města, který radní pořídili ve prospěch ždíreckých občanů. Nyní musí opět sáhnout do městské kasy a opravovat to, co někdo úmyslně poškozuje.

Město už delší dobu uvažuje o zdokonalení bezpečnostního systému, například pořízením kamer, ale podle starosty Martince to vandaly asi neodradí.

Nejdůležitější je, jak první muž města zdůrazňuje, lidská všímavost. „Prosím touto cestou všechny občany, aby si všímali projevů vandalismu a upozornili na ně orgány policie či zaměstnance města,“ vyzývá.