Symbolickou odměnu 3333 korun si ve čtvrtek na havlíčkobrodské radnici převzali zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek a investigativní reportér České televize Filip Černý.

„Nezakrývám, že mi to udělalo obrovskou radost. Jaro 2008 se tím stalo ještě lepším,“ svěřil se Hošek. A to by pro něj tyto týdny byly skvělé i bez ceny – raduje se totiž z narození syna.

Důvod pro zasmání

Pro asi nejzářivější ostruhy, které může novinář v České republice získat, si do města Karla Havlíčka přijel Luděk Navara z MF Dnes. Zaměřuje se ve svých publicistických textech na zločiny komunismu a nacismu a neopomíjí ani ne zcela populární téma vyhnání sudetských Němců. Právě za toto oživování paměti národa si zasloužil hlavní cenu Karla Havlíčka Borovského.

Výjimečné novináře takto oceňuje Nadace Český literární fond, a Havlíčkův Brod předávání hostil už podeváté. Nešlo o suchopárnou oficialitu: Adam Komers, člen poroty, která z nominovaných kanditátů vybírala, například představil Černého nejranější televizní reportáže a nešetřil vtipem. „Ta první je z veletrhu hraček. Filip nebyl nadšený, že ho tam posíláme. Vypadal stále na třináct, a tak si pak mnozí mohli zprávy České televize splést se Studiem Kamarád,“ komentoval vystoupení mladého reportéra mezi plyšovými hračkami.

„Na tuto cenu úspěšné novináře nominují mateřské redakce. Na to, kdo je dobrý novinář, mohou mít různý názor jeho nadřízení a čtenáři, posluchači nebo diváci. Mne Jiří Hošek brzy zaujal tím, jak dobře dokázal prezentovat názory opačné, než měl nadřízený. Tedy já,“ žertoval zase Hoškův bývalý šéf Miroslav Konvalina.

„Budu se snažit nebýt tu za rok znovu,“ nechal se při děkování ještě slyšet „investigativec“ Černý. Za rok už v Brodě totiž nebude jen veselo – organizátoři připravují pro české novináře také anticenu.

Jiří Hošek částku, již obdržel, zdvojnásobí a poukáže na účet Dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře, aby za ni byly nakoupeny hračky. „Jako otec si dokážu představit, jaký význam může mít i malá pomoc pro někoho, kdo se ocitl bez rodiny,“ vysvětlil.