„Manželka byla se synem Tomáškem na procházce v lese. I když oblečení nepodcenili, přece jenom jsme při večerním koupání syna objevili na jeho těle klíště,“ popisuje nepříjemnou situaci Němec. Přisátého parazita namydlil a chvíli počkal.

„Vytahoval jsem ho asi pětatřicet minut. Měl jsem trochu strach, ale vyšel ven celý,“ říká Marek Němec. On sám prý klíště nikdy neměl.

Podobná situace jistě není ojedinělá, přesto ještě ani jeden případ klíšťové encefalitidy nezaznamenali letos lékaři a hygienici na Havlíčkobrodsku. „Evidujeme sice zatím šest případů lymské boreliózy, ale v celkovém porovnání s minulými lety, co se týče počtu klíšťové encefalitidy, je tady vidět jasně sestupná tendence. Jen pro zajímavost, nejvíc případů klíšťovky, celkem 27, bylo v roce 2006. Loni už jen deset,“ informoval Deník lékař Ladislav Koblížek z Krajské hygienické stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě.

Podle jeho názoru má na tomto poklesu vliv i větší povědomost veřejnosti o nebezpečí možné nákazy a větší propagace preventivního očkování.
Případy výskytu klíšťat se totiž v poslední době výrazně zvyšují i v oblastech, kde to dřív nebývalo obvyklé. Počty nákazy lymskou boreliózou se dají ovlivnit jen těžko, protože proti této nemoci očkování zatím neexistuje.

Injekce nebo sprej

Informace hygieniků potvrdila i mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo. „V nemocnici se letos zatím neléčí žádný pacient s klíšťovou encefalitidou. Infekční oddělení zaznamenalo asi jeden nebo dva případy boreliózy,“ upřesnila mluvčí Černo.

I v nemocnici sledují v posledních letech snížení počtu pacientů nakažených po kousnutí klíštětem. „Je vidět, že pacienti prevenci nepodceňují. Já sama očkovaná nejsem, používám odpuzující spreje. Uvažuji však o tom, že aspoň svoji starší dceru nechám preventivně očkovat. Zatím jsou moje děti malé, lékařka očkování nedoporučila, tak používáme aspoň repelenty,“ prozradila Deníku mluvčí.

I podle zkušeností lékárníků sahají pacienti v obavách před pokousáním klíštětem stále častěji po prevenci, ale spíš než na očkovací látky (vakcína stojí v průměru 250 až 450 korun) se ptají po levnějších repelentech.

„Zájem je především o spreje, které odpuzují klíšťata i další hmyz. Stojí v průměru asi šedesát korun,“ dozvěděli jsme se v havlíčkobrodské lékárně v Dolní ulici. Návštěvníci lékárny se zajímají nejen o svoji bezpečnost, ale ptají se i po protiklíšťových přípravcích pro své čtyřnohé miláčky – pro psy a kočky.