„Slyšel jsem o tom, že tu má pobočka stavební fakulty vzniknout, a rozhodně by to bylo pro mě výhodné třeba z finančního hlediska,“ řekl student třetího ročníku. Příští rok ho čeká maturita a pokud stihne vysoká škola svou pobočku příští rok v září otevřít, může Ondřej studovat doslova doma.

„Pro začátek studia by to bylo fajn, a když bych chtěl pokračovat v inženýrském studiu, stejně by mě Brno neminulo,“ dodal mladík, který je rozhodnutý štěstí u přijímaček na vysokou zkusit. Když to nepůjde v Brodě, chce studovat v Brně.

První vysokoškoláci by opravdu mohli v Havlíčkově Brodě začít studovat už příští rok v září. Alespoň tak to má v plánu stavební fakulta, která už před časem projevila zájem zřídit tady svou pobočku pro bakalářské studium.

Malý univerzitní kampus

Pracovní skupina složená ze zástupců fakulty, města a kraje Vysočina vytipovala jako ideální areál pro vysokoškoláky zemědělskou školu v Jihlavské ulici. „Nejlépe by splňoval podmínky. Zemědělská škola se postupně přemisťuje do Humpolce a po jejím uvolnění by tu vzniklo vhodné místo,“ vysvětlil místostarosta Libor Honzárek.

Areál má skutečně všechno potřebné jak pro středoškolské, tak i vysokoškolské studium: laboratoře, dílny, vhodné učebny, internát, který by se bez větších úprav změnil na vysokoškolské koleje, i jídelnu. „Tuto alternativu považuje fakulta za optimální. Areál je v majetku kraje, který o přerodu na vysokoškolský kampus už začal jednat, a zastupitelům se dostane k projednání na stůl v červnu,“ dodal Honzárek.

Postup prací už má také svůj harmonogram, v němž jsou úkoly pro každý měsíc od definování potřeb stavební fakulty až po samotné stěhování.

V Havlíčkově Brodě by tak vznikla pobočka vysoké školy s plnohodnotným studiem, které by stoprocentně zajišťoval pedagogický sbor stavební fakulty, takže by vyučování probíhalo ve stejné kvalitě jako v Brně.