„Mám pět dětí a zaměstnání na delší dobu se mi zatím najít nepodařilo,“ povzdechne si Helena Krajníková z Havlíčkova Brodu. Jak upřesňuje, v posledním zaměstnání skončila kvůli dětem už ve zkušební době.
„Děti byly dost často nemocné. Musela jsem je ošetřovat a do práce jsem chodit nemohla. Moje situace je o to horší, že jsem Romka,“ vysvětluje nezaměstnaná matka.

„Práci jsem marně hledala dva roky. Jakmile jsem řekla, že mám děti, bylo mi jasné, že zájem zaměstnavatele skončil. Nakonec jsem si udělala kosmetický kurz a začala podnikat, ale takový přístup k matkám považuji za diskriminaci. Pak není divu, že si mladé ženy těhotenství rozmýšlejí,“ přidává svoje zkušenosti paní Věra z Chotěbořska.

„Žena po mateřské má problém s obnovením znalostí například práce s počítačem. Když práci najde, má potíže s nevyhovující pracovní dobou a s tím, jak zkloubit péči o rodinu a zaměstnání,“ domnívá se Martina Augustinová z Přibyslavi. Podle ní jsou ženy s dětmi při hledání zaměstnání v nevýhodě.

„Chybí jim sebevědomí, zaměstnavatelé o ně moc nestojí. Děti bývají často nemocné, ale to je realita. Dnes si žena musí vybrat: dítě nebo kariéra. Jenže někdy moc na výběr nemá, zvlášť když ekonomická situace rodiny není růžová,“ konstatuje Augustová.

Ženy matky se tak na trhu práce ocitají v pomyslném offsidu (postavení mimo hru, pozn. autora).

Podle informací havlíčkobrodského úřadu práce je v současné době mezi uchazeči o zaměstnání zhruba 200 žen po mateřské dovolené. Jejich pozice na pracovním trhu je svízelná, což potvrzuje i samotný pracovní úřad, byť slovo diskriminace nezaznělo. „Při hledání zaměstnání je jejich pozice obtížnější. Mezi zaměstnavateli je stále dost těch, kteří nechtějí tyto ženy zaměstnávat. Zaměstnavatelé obvykle neuvádí, že důvodem jsou malé děti. Najdou si zástupný důvod nebo neuvádí žádný důvod nepřijetí,“ konstatuje vedoucí oddělení trhu práce havlíčkobrodského pracovního úřadu Martin Kouřil.

Nejsou všichni stejní

Havlíčkův Brod - Matky s dětmi možná mají na trhu práce těžší pozici. Proč se někteří zaměstnavatelé ženám s malými dětmi vyhýbají, vysvětluje například soukromý podnikatel Jiří z Havlíčkova Brodu.

„I když to nikdo nechce slyšet a nahlas to nepřizná, ženy s malými dětmi mají každou chvíli ošetřování a jsou někdy víc doma než v práci. Já bych si takovou pracovní sílu nemohl dovolit zaměstnat. Když budu mít na starost několik desítek lidí, nebude tak velký problém, když někdo nepřijde. Jeho úkoly prostě rozdělím jiným. Ale když jsme v práci tři, tak už je to znát,“ krčí rameny podnikatel.

Opačnou teorii zastává ale například havlíčkobrodská firma HBH Holešák, která se snaží vyjít vstříc zaměstnaným ženám s dětmi pružnou pracovní dobou.

Tato firma se mimochodem také stala vítězem soutěže Podnik podporující rodinu, vyhlášené ve spolupráci s Evropskou unií a podporované Evropským sociálním fondem.

Možnost, jak zvýšit šance mladých matek na trhu práce, jsou například rekvalifikační kurzy. „Ženy po mateřské nebo rodičovské dovolené nejčastěji využívají kurz obsluhy počítače,“ upřesňuje Martin Kouřil z havlíčkobrodského pracovního úřadu.

K tomu navíc otevřelo krajské středisko Českého svazu žen v Havlíčkově Brodě v rámci projektu Equal motivační kurzy, kde učí tyto ženy jak se na trhu práce prosadit.