„Zavedenou praxí u nás je, že miminko bezprostředně po porodu pokládáme matce na břicho. Pokud to není možné, například po císařském řezu, dostane miminko do náruče tatínek, který se svlékne, a dopřeje tak svému potomkovi první kontakt a blízkost svého těla,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Antonín.

Prostě nejlepší

Na porodnickém oddělení havlíčkobrodské nemocnice přišlo letos na svět už skoro pět stovek dětí. Například novopečené maminky z místního klubu Zvoneček hodnotí tuto porodnici v kraji Vysočina jako jednoznačně nejlepší, co do přístupu k potřebám matky a jejího novorozence. Zdravotníci v havlíčkobrodské porodnici jen vítají aktivní účast otců u porodu. Pokud tomu nebrání zdravotní stav matky nebo dítěte, je novorozenec umístěn na pokoji u matky - v takzvaném systému rooming-in.

„Zvláštní péči věnuje gynekologicko-porodnické oddělení kojení novorozenců a jeho aktivní propagaci, za což získalo společně s dětským oddělením již v roce 1998 titul Baby friendly hospital neboli Nemocnice přátelská dětem,“ upřesňuje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Brodská porodnice dlouhodobě drží prvenství v počtu porodů. V roce 2004 byla zařazena agenturou APERIO mezi nejoblíbenější porodnice v České republice.

Přání je nezaskočí

„Kromě skvělého týmu lékařů, porodních asistentek a zdravotních sester hraje svoji roli i fakt, že se snažíme o co největší vstřícnost k matce i miminku. Naší hlavní doménou je vytvoření co nejpříjemnějšího a nejpřirozenějšího prostředí pro porod. Kromě komplexní medicínské a ošetřovatelské péče nabízíme rodičkám příjemné prostředí, možnost využít nadstandardní pokoj, celou škálu relaxačních porodních pomůcek. Třeba hydromasážní vanu, porodní židličku, lůžko, na žádost umožníme porod do vody,“ vypočítává primář .

Gynekologicko-porodnické oddělení je připraveno na jakékoliv přání budoucích matek. Ať už to jsou ribstoly, porodní vak, masážní válečky, aromaterapie, nebo porod za doprovodu hudby.

Lékaři se nebrání různým alternativním přístupům a samozřejmostí je možnost přítomnosti blízké osoby u porodu. „Na prvním místě stojí vždy potřeby rodiček, kterým se snažíme vycházet maximálně vstříc. Vlastní porod probíhá dle přání rodičky, pokud je to možné ze zdravotního hlediska. Zdravotnický personál je zde od toho, aby ženě pomohl, ulehčil, aby ji podpořil a povzbudil,“ upřesňuje primář.

Pozitivní působení prostředí na pocity a dojmy rodičky bere havlíčkobrodská porodnice za jeden ze základních předpokladů přístupu k porodu. Snaží se, aby se maminky mohly v klidu se soustředit na příchod miminka.

„Budoucím rodičům umožňujeme, a přímo doporučujeme návštěvu porodního sálu ještě v těhotenství, aby žena vstupovala při začátku porodu už do známých míst. Snažíme se při těchto návštěvách, aby zařízení interiérů, souhra prostředí a personálu vytvářely v rodičích od prvního setkání pocit důvěry a profesionality v naše porodníky,“ zdůrazňuje primář Antonín.

Gynekologicko-porodnické oddělení pořádá také předporodní kurzy pro nastávající rodiče, jehož součástí je prohlídka porodních sálů. Kurzy probíhají vždy jednou za čtrnáct dnů. K dispozici pro páry je nově natočené video z průběhu přirozeného porodu.